Sevgili okurlarım, bugün tanıyacağınız genç yetenek genç yaşında hayatını edebiyata, sanata adamış biri. Keyifli okumalar!

Merhaba Melisa ilk olarak bize kendini tanıtır mısın?

Öncelikle merhabalar ben elimde beyaz bir kağıtla, düşlerimdeki mürekkeple yaşamaya çalışan genç bir kadınım. Hatay’ın Arsuz ilçesinde dünyaya gözlerimi açtım. 18 yaşındayım. Arsuz Ertuğrul Gazi Anadolu Lisesinde eğitim görmekteyim, neredeyse mezun oldum. Kendimi hayallerimin peşinden koşmaya ve ruhumu, bedenimi, tüm benliğimi sanata adadım. Hayatım  boyunca sanat için çabalayacağım ve sanatın her renginde kendimi bulamaya çalışacağım. Hayattaki en büyük arzum budur. Sanat hep var olsun.

Yazarlığa ilk adımın nasıl oldu? “Ben yazar olacağım” dediğin anı hatırlıyor musun?

Ben yazar olacağım hiçbir zaman demedim. Küçüklüğümden beri hep bir şeyler yazıp, karalayıp dururdum ama yazarlığa ilk adımım lisenin ilk yıllarında başladı. Her gelen edebi yarışmalara katıldım ve neredeyse hepsinde dereceler aldım.  Kitap çıkarmak hep hayalimdi ve bu hayali genç yaşta gerçekleştirmek istedim. Edebi yarışmalarda derece almış olmam beni ayrıca cesaretlendi.

Sevgili Melisa, bu hayalini gerçekleştirdiğin için seni kutluyorum. Ayrıca benim hayalim için de bana cesaret verdiğini belirtmek isterim:)

Düşlerimin Bahar Çiçeği” isimli şiir kitabını yazarken içinde beslediğin duygular neydi? Ne kadar sürede yazdın?

Kitabı yazarken içimde beslediğim duygu mutluluktu. Bir şeyleri yazarak ifade etmek beni aşırı mutlu hissettiriyor ve tüm düşlerimi yazıya dökmek beni mutlu ediyordu, bu mutluluk ise sevgiye dönüşüyordu. Bu kitap çok uzun bir süreden sonra ortaya çıktı. İçinde ortaokul yıllarımda yazmış olduğum şiirler de mevcut. Yaklaşık beş, altı yıl gibi uzun bir süreçten sonra sonra sonucu belli olan bir kitaptır “Düşlerimin Bahar Çiçeği.”😊

Yazar olmak sana ne hissettiriyor? Yazarlık kariyerine şiirle mi devam edeceksin?

Daha yazar oldum sayılmaz yani kendimi tam olarak öyle hissetmiyorum. Yazarsın dediklerinde ise dünyadaki ünlü, kalemi sağlam insanlar aklıma geliyor ve böylelikle utanıyorum.  Yazarlık kariyerime sadece şiirle devam etmeyeceğim. Yazmanın farklı yollarında da kaybolmak istiyorum.

Üzerinde çalışmakta olduğun bir kitap var mı? Senden spoiler alabilir miyiz?

Üzerinde çalıştığım bir kitap var ama çok başındayım. Bu kitap nasıl ilerler bilmiyorum. Kitap konusu hayatımdaki yaşanmışlıklara bağlı bu yüzden neler olacağını pek kestiremiyorum.

Gelecek planların nelerdir?

Sanatla ilgili her şeyin içinde bulunmak istiyorum. Bu yüzden meslek seçimimi de ona göre yapacağım. Sanatın insanı hep mutlu ettiğine inanırım ve bu yüzden bir sanat evi açmak, insanların yüreğine bir parça sanat bırakmak istiyorum özellikle de çocukların.

Kitap çıkarma yolunda en büyük destekçin ve seni cesaretlendiren birileri oldu mu?

Bu yolda ilerlerken elimi tutan ilk kişi edebiyat öğretmenim ve müzik öğretmenim oldu. Kuzenlerim ve ailem de bu yolda hep yanımdalardı onları çok seviyorum.

Hangi ünlü isimlerle tanışmak isterdin?

Şu an aklıma ilk gelen kişi Sezen AKSU oldu. Sezen AKSU’nun büyük bir hayranıyım ve bana göre kendisi Türkiye’nin en paha biçilmez sanatçısıdır.  Edebiyat alanın da ise Tezer ÖZLÜ’YLE tanışmayı çok çok isterdim. 

Son olarak da bu röportajı okuyan insanlara şu mesajı iletmek isterim; ne olursa olsun hayallerinizi gerçekleştirmek için koşun. Koşarken çok ter dökeceksiniz, o döktüğünüz teri asla silmeyin. Çünkü kendin için ter döküyorsun ve yolun sonu mutluluk. Gökyüzüne bakmayı asla bırakmayın sevgilerimle… Hoş kalın

Yazan:

Mervegül KOCAKOÇ

Hitit Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencisi olan Mervegül Kocakoç aslen Ordu ili Çaybaşı ilçesindendir.