Ünye’de Gezilecek 5 Yer

16.01.2024
543
Ünye’de Gezilecek 5 Yer

Haluk Levent’in de dediği gibi Ünye Ünye vurgunum sana. Bir tarafta eşsiz doğası, bir tarafta masmavi karadeniz ile görenleri büyüleyen bir ilçeden bahsedeceğiz. Ordu’nun il olmaya hazırlanan ilçesi Ünye…

Peki o halde bakalım Ünye’ye gelenler nereleri gezsin?

1- Ünye Kalesi

Yakın zamanda restorasyonu tamamlanan Ünye kalesinin 2500 yıllık bir tarihe tanık olduğu bildiriliyor. Ünye’nin en tepesinde olan bu kaleye çıkıp tüm ilçeyi ihtişamlı bir şekilde izlemek gerekiyor. Ünye kalesi  Pontus, Roma, Bizans ve Osmanlılar tarafından kullanıldığı düşünülüyor. Bir rivayete göre tarih derslerinde oldukça sık bir şekilde karşımıza çıkan Danişmentliler bu kaleyi feth etmiş. İlk restorasyonların bilinçsizliği sebebi ile kaleden çıkan kemik parçalarının yok edildiği söyleniyor. (1)

2- Aya Nikola Kilisesi Kalıntıları

Maalesef ki kalıntılar diyoruz çünkü çok görkemli olduğu söylenen bu kilisesi 1930 yılında yıkılıyor ve geriye taş duvarlarından kalıntılar kalıyor. Aya Nikola Kilisesi Aziz Nikoloas’a adanıyor. Aziz Nikoloas ise Noel baba rolüne ilham olan kişiymiş.

Bu tarih kalıntılarını görmüşken sahil yolu boyunca yürüyerek karadenizin eşsiz güzelliğini izleyebilir, koşu yapabilir, piknik alanlarında piknik yapabilirsiniz.

3- Asarkaya Kent Ormanı

Ünye’desiniz ve kafa dinleyebileceğiniz, kuşları, denizi izleyip doğa ile iç içe vakit geçirirken bir yandan da enfes yemekler yiyebileceğiniz bir yer mi arıyorsunuz? Ünye Asarkaya kent ormanı tam size göre bir yer.

4- Ünye Japon Anıtı

Japonya’dan yola çıkan Ertuğrul fırkateyni Kushimoto açıklarında tayfuna yakalanıp batması gerçekleştiğinde şehitler anısına bu anıt yapılıyor ve bu anıta Türk-Japon dostluğu da deniliyor.

5- Uniport Avm

Ünye’nin tarihini, doğasını gezdik gördük, peki yok mu sineması, alış veriş merkezi derseniz sizi Uniport avm ile tanıştıralım. Ulaşımı oldukça kolay ve sahile yakınlığı ile bilinen avm’de doya doya gezip alış veriş yapabilirsiniz.

1-  Işık, O. İrfan (8 Aralık 2009). “Arkeolojinin doğuşu ve Ünye Kalesi”Ünye Kent. 23 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.