TRİKOTİLLOMANİ (SAÇ KOPARMA HASTALIĞI) NEDİR? Tanı ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Her yaşta ve cinsiyette görülen, psikolojik bir hastalık olan ve beraberinde biyolojik, fiziksel sorunlar da getiren trikotillomani nedir, trikotillomaniye ne sebep olur, trikotillomaninin belirtileri nelerdir, tedavi yöntemleri nelerdir?

TRİKOTİLLOMANİ (SAÇ KOPARMA HASTALIĞI) NEDİR? Tanı ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Trikotillomani Yunan kökenli bir kelime olup 3 kelimenin birleşmesi ile oluşmaktadır. Thrix=saç, tillein= çekme, mania=duygusal taşkınlık anlamlarına gelmektedir.

Ruhsal bir bozukluk olan trikotillomani kişiyi ruhsal yön dışında fiziksel ve biyolojik olarak da etkileyebilmektedir. Trikotillomani tedavi edilmezse ciddi fiziksel görünüm bozukluğuna, kelliğe yol açabilmektedir. Peki trikotillomani nedir?

TRİKOTİLLOMANİ NEDİR?

Trikotillomani yani saç koparma hastalığı kişinin sosyal yaşamı üzerinde oldukça negatif yönlü bir etkiye sahip olan psikolojik bir hastalıktır. Trikotillomani sadece saç koparma olarak değil; kaş, kirpik ve vücudun diğer bölgelerindeki kılları koparmak olarak da görülebilir. Masum görülen bu hastalık ilerlerlediğinde kelliğe ve saçlı deride acı, ağrıya neden olabilmektedir.

Bu hastalığa sahip kişiler genellikle hastalıklarını gizlerler ve saç koparma işlemlerini yalnızken yapmayı tercih edebilirler. İşlem sonrası ellerinde birçok saç teli bulunur. Dolayısıyla bu hastalık kişiyi gelişimsel faktörlerin dışında çevresel olarak etkileyebilmekte ve kirliliğe yol açmaktadır.

Bu kişiler genellikle tv izlerken, kitap okurken istemsizce kıllarını koparırlar ve farkına vardıklarında artık çok geçtir.

Kişi bu durumdan nefret etse ve kurtulmaya çalışsa da saçlarını koparmak onlara rahatlık hissi vermektedir. Bu yüzden kolaylıkla saçlarını koparmaktan vazgeçememektedirler. Bazı ileri derece hastalarda saçları yemek de görülebilir.

TRİKOTİLLOMANİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

  • Saç yolma isteği geldiğinde ve bunu önlemeye çalışırken hasta aşırı strese girer.
  • Hasta saçlarını yolduğu esnada zevk alır ve rahatlar.
  • Tekrarlanan durma girişimlerine rağmen saç çekmeyi durduramama
  • Saç çekme ile ilgili kaygı ve stres
  • Saçla ilgili diğer tekrarlayan aktiviteleri gerçekleştirme ihtiyacı (örneğin, saçları sayma veya bükme)
  • Etkilenen bölgelerde cilt tahrişi veya karıncalanma
  • Saç çekme nedeniyle gözle görülür saç dökülmesi veya kel kalmalar, kaşlarda ve kirpiklerde normalin üzerinde seyreklik
  • Bazı durumlarda giysilerdeki ve tüylü nesnelerdeki tüyleri koparmak da trikotillomaninin belirtisi olarak görülebilmektedir.

TRİKOTİLLOMANİYE NE SEBEP OLUR?

Trikotillomaninin kesin bir tedavisi bilinmemekle birlikte stres önemli bir etken olarak görülmektedir. Ayrıca genetik yatkınlık,anksiyete, zor yaşam koşulları, yaşadığı sıkıntılı durumlar, ailesel problemler, obsesif kompulsif bozukluk (OKB), depresif bozukların da trikotillomani üzerinde etkisi tespit edilmiştir.

TRİKOTİLLOMANİNİN TEDAVİSİ NEDİR?

Trikotillomaninin tedavisi için çeşitli yöntemler vardır. Genel olarak ilaç tedavisi ve psikoterapi kullanılır.

Öncelikli olarak uzman kişi trikotillomaninin altında yatan nedeni araştırır. Daha sonra ise bu nedene göre uzman kişi( terapist) bir tedavi yöntemi belirlemektedir. Bu süreçte hastanın çevresi ile yaşadığı ilişki önemlidir. Uzman kişi bu ilişkileri göz önünde bulundurmalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.