Sevgili okurlarım merhaba, yine sınıf ortamında ortaya atılmış bir konuyu araştırıp sizlere sunmak istedim.

Bildiğimiz üzere insan vücudu farklı boyutlarda kıllar ile kaplıdır. Bu kıllarımızın diplerinde yağ bezeleri bulunmaktadır. Bu yağ bezelerinden çıkan yağlar sebum olarak nitelendirilir ve vücudumuz için su geçirmez bir tabaka oluşturur. Bu su geçirmez tabakanın oluşmasında etkili olan sebumların oluşturduğu keratin tabakadır. Bu sebepten ötürü vücudumuz su geçirmez ve uzun süre suyun altında kalması sonucu yumuşayarak buruşmuş olur. ( kaynak erişim: 25.03.2021 19:31)

İnsanların el avuç içi ve ayak avuç içşlerinde tüy bulunmadığından koruyucu keratin tabakası da bu bölgelerde yer almaz. Keratin tabaka bulunmadığından el ve ayak içlerimizin derisi kalındır. Tüm vücudunuz suyun içinde kalmış bile olsa yalnızca el içi ve ayakaltlarınız parmaklarla birlikte buruşur. ( kaynak erişim; 25.03.2021 19:39)

Bu durum gayet olasıdır. Sağlığınızda herhangi bir prıblem olduğunu göstermez. Su ie temas kesidikten bir süre sonra ellerimiz, ayaklarımız normal haline dönecektir.

Yazan:

Mervegül KOCAKOÇ

Hitit Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencisi olan Mervegül Kocakoç aslen Ordu ili Çaybaşı ilçesindendir.