OYUNCAK BEBEKTEN KORKULUR MU DEMEYİN! İŞTE SİZE PEDİOFOBİ

Her insanın çeşitli korkuları vardır. Kimi karanlıktan korkar kimi hayvanlardan korkar kimi kapalı alanlara giremez. Korku çok çeşitlidir ve her korku her kişide yoktur. Bu korkular arasından az bilineni pediofobi yani oyuncak bebekten korkma halidir.

OYUNCAK BEBEKTEN KORKULUR MU DEMEYİN! İŞTE SİZE PEDİOFOBİ

Peadiofobisi olan kişilerin korkusu yalnızca oyuncak bebeklerle sınırlı kalmamaktadır. Cansız mankenler gibi insana benzeyen çeşitli ögelerden korkmaktadırlar. Bu korku ise sadece korkunç olan bebek/mankenler değil, bize sevimli gelenler de dahil olmak üzere her çeşidi kapsamaktadır.

Pediofobiye geçmiş travmalar, özellikle çocuk yaşta izlenilen korkutucu filmler, diziler neden olabilmektedir. Sigmund Freud ise bu bozukluğun kaynağının, bu nesnenin hayata geçeceği korkusundan kaynaklandığını düşünmüştür.

PEDİOFOBİ BELİRTİLERİ

  • Terleme
  • Hızlı nefes alma
  • Nefes almada güçlük
  • Bağırmak veya donup kalmak
  • Sinir krizleri

gibi anksiyete benzeri belirtileri vardır.

PEDİOFOBİ TEDAVİSİ

Pediofobi tedavi edilebilen bir fobi türüdür. Bu tedaviler arasında bir uzman eşliğinde bilişsel davranışçı terapi, aile terapisi, uzman gerekli görürse ilaç tedavisi uygulanabilir. Burada asıl önemli olan detaylardan biri fobinin sebebini öğrenerek sorunu kökünden çözmektir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.