Televizyon,internet, radyo bangır bangır bağırıyor her gün maske tak mas maske tak diye. Takmazsak ölüme,öldürmeye yaklaşıyoruz. Peki neden maske takmıyor bu insanlar?


Merak ediyorum acaba bunun psikolojiyle bir alakası var mı? Egoistlik olabilir mi? “ya abi ben neler atlattım bana bir şey olmaz abe yaav”, ”abla doktor bana sen zaten ölmüşsün maske takma dedi ehueheueuhue”…. gibi cümleleri etrafımızda sık sık duyuyoruz. Egoist mi bu insanlar ? Egoist oldukları için mi takmıyorlar, kendilerini yüksek görüp bana bir şey olmaz diyorlar? Kardeşim sana neden bir şey olmasın? Tanrı ile sözleşme mi imzaladın? Yoo imzalamadın. O zaman neden bu ısrar?

Doğru maske kullanımı


Bencillik olabilir mi peki? “bana bir şey olmaz abe” diyen adam yanındakine bir şey olabileceğini düşünmüyor. Ellerini yıkamayan, maske takmayan kişi bunu akıl edemiyor. Psikolojik bir etkisi olduğuna eminim ama nedir o etki?
Hayattan mı bıktılar? İnsanlara neden maske takmıyorsun diye sorulduğunda “abla benim hevesim kalmamış ne maskesi” gibi duyumlar alıyorum. Hayatlarında bir amaç mı bulamamışlar acaba kendilerine. Bu da bir tür intihar hatta cinayet değil midir?


Ne çok soktuk burnumuzu insanların hayatına, ne çok söz sahibi gibi davrandık. Ne çok üzdük onları.
Demek istiyorum ki; her boka soktuğunuz burnunuzu keşke maskenizin içine de soksanız.

Yazan:

Mervegül KOCAKOÇ

Hitit Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencisi olan Mervegül Kocakoç aslen Ordu ili Çaybaşı ilçesindendir.