Sevgili okurlarım, birazdan okuyacağınız röportaj gerçek bir genç yeteneğin müzik hikayesini, kariyer planlarını anlatıyor. Keyifli okumalar:)

Merhaba Melisa, ilk olarak okurlarıma kendini tanıtır mısın?

Herkese merhaba, ismim Melisa Aykuş. Manisa/ Akhisar’da yaşıyorum. 19 yaşındayım. İzmir Demokrasi Üniversitesinde Müzikoloji bölümü öğrencisiyim. İlkokul yıllarımdan beri müzik hep hayatımın odak noktasında müzik vardır. Kendimi bildim bileli müzikle uyanır, müzikle uyurum. Hayatım; ailem, müzik, hayvanlar ve dostlarım üzerine kurulu diyebilirim. Günlerim hep böyle geçiyor ve ‘hiç boş vaktim olsa da kendime biraz vakit ayırsam’ demiyorum çünkü bunlarla kendime vakit ayırmış, dinç bir insan oluyorum.

Şarkı söylemek sana ne hissettiriyor?

Şarkı söylemek düşüncelerimin kelimeleri, kelimelerimin sesi benim için. Dünya üzerinde henüz adı ve anlamı bulunamamış kelimeleri bile ifade edebiliyormuşum hissi veriyor bana. Mutluluğumu, sevincimi, öfkemi her şeyimi şarkı söyleyerek dışarı vuruyorum. Çok büyük ve çok derin anlamları olan, haznesi asla tükenmeyecek bir dil, bir ışık diyebilirim.

Müzik ile nasıl tanıştın?

Çok küçük yaşlarda ablamla birlikte annemin kıyafetlerini giyip birbirimize sıra sıra konser verirdik. Hatta herkes gibi ben de elime parfüm şişesi, tarak alıp ayna karşısında şarkılar söylerdim. Ama aslında tam olarak tanışma anım ilkokul 4. sınıftayken ablamın okul korosuna katılmasıyla başlamıştı. O gün okulun konferans salonunda koro ile çalışma alıyorlardı. Ben de okuldan çıkmıştım, eve geldiğimde kimse yoktu ve üstümde de anahtar olmadığı için okula dönüp ablamdan anahtarı istedim. Ama salona girdiğimde evime gelmiş gibi hissediyordum ve orada olmak istediğimi fark edip ben de aralarına katıldım. Müzik yolculuğum böyle başladı. Daha sonra 5. sınıfta gitar kursuna başladım ve müzik kulağımı geliştirmeye çalıştım. Manisa Güzel Sanatlar Lisesinden mezun oldum. Şu anda yolculuğum böyle devam ediyor.

Gelecek planların nelerdir?

Her şeyden önce iyi bir insan olabilmek. Çünkü bütün isteklerimin ilk basamağı bu. Benim çok ünlü olayım gibi hedeflerim yok ama daha geniş kitlelere hitap edebilmek, kalplere dokunabilmek, insanların kalbine iz bırakabilmektir benim amacım. Bir insanın arabasında çalan radyoda, yolda yürürken taktığı kulaklıkta benim sesim varsa ve ben öldükten sonra bile bu iz devam ediyorsa bana yeter. Bunun dışında bölümümde akademisyenlik istiyorum.

Daha önce tanışma fırsatı yakaladığın ünlü oldu mu? Kimlerle tanışmak isterdin?

Daha önce maalesef ki hiçbir ünlüyle tanışabilme fırsatım olmadı. Hem müziğinden hem insanlığından örnek aldığım çok değerli isimler var ama en başta Şebnem Ferah gelir benim için. Birsen Tezer, Sertab Erener, Jehan Barbur, Bayhan şu an tanışmak istediğim çok değerli sanatçılar.

Yazan:

Mervegül KOCAKOÇ

Hitit Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencisi olan Mervegül Kocakoç aslen Ordu ili Çaybaşı ilçesindendir.