KUR’AN’DA YENİ BİR MUCİZE DAHA MI BULUNDU? Rahman 17- Saffat 5 – Me’aric 40

Rahman suresi 17 ayet, Saffat suresi 5. ayet ve Me’aric suresi 40. ayet ne anlama gelmektedir? “O iki doğunun ve iki batının Rabbidir” ne demek?
Aşağıda bu ayetler hakkında öne sürülen çeşitli iddialar mevcuttur.

10.08.2022
215
KUR’AN’DA YENİ BİR MUCİZE DAHA MI BULUNDU? Rahman 17- Saffat 5 – Me’aric 40

Müslüman inancına göre kutsal kitap Kur’an-ı Kerim‘de bilimsel birçok mucize mevcuttur. Bu mucizeler arasında tartışma konusu olan ve birçok farklı görüşün bulunduğu birkaç ayet vardır. Bu ayetlerden biri ise O, iki doğunun ve iki batının Rabbidir. (Rahman 17) ayetidir. Burada Allah’ın neden iki doğu ve iki batı olduğunu belirtmesi alimler tarafından çeşitli şekillerde yorumlanmıştır.

Prof. Dr. Caner Taslaman bu ayeti 21 haziran gibi belirli coğrafi tarihlerde güneşin batış yerinin değiştiği sebebi ile ayette çoğul kullanıldığını savunmuştur. Diyanet ise Youtube kanalında Rahman suresin 17. ayette kast edilenin doğu ve batının yanında kuzey ve güney olduğunun dolayısıyla Allah güneydoğunun ve güneybatının, kuzeydoğunun ve kuzeybatının Rabbidir olduğu savunulmuştur. Bunların dışında İki doğudan ve iki batıdan birinin ahiret dünyası olabileceği de dile getirilmiştir.

Ancak tüm bunların dışında araştırmacı Mustafa Özaydın bu ve benzeri ayetlere farklı bir bakış açısı ile baktığını ve daha önce söylenmeyen bir mucize bulduğunu ileri sürmüştür. Özaydın’a göre Allah iki doğu ve iki batı derken gezegenlerin dönüş yönünü kast etmiştir. Bilimin dediğine göre Venüs gezegeni dünyanın tam tersi yönünde dönmektedir. Yani Venüs’ün doğusu dünyanın batısıdır. Bu sebeple kozmolojik açıdan bakıldığında evrende doğu ve batı tıpkı ayetlerde belirtildiği gibi çoğuldur. Rahman suresi 17. ayette “O, iki doğunun ve iki batının Rabbidir” derken o bütün kainatın rabbidir anlamı çıkarılmaktadır. Bu bilgi 7. yüzyılda yaşayan birinin bilemeyeceği bir bilgi olduğundan ve Venüs 1610 yılında Galileo tarafından ilk defa gözlemlendiğinden bu duruma göre Kur’an’ın Allah’ın gönderdiği bir kitap olduğu anlaşılmaktadır.

Çoğul doğu ve batıdan bahseden diğer ayetler

Saffat Suresi, 5. ayet: Göklerin, yerin ve ikisi arasında bulunanların Rabbidir, doğuların da Rabbidir.

Mearic Suresi, 40. ayet: Artık, doğuların ve batıların Rabbine yemin ederim; Biz gerçekten güç yetireniz.

Aşağıda Özaydın’ın kanalından gelen açıklama mevcuttur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.