ÖZET
Flint Atlas okyanusu kıyısında Swallaw Falls isimli, sardalyadan başka yemek yenmeyen küçük bir kasabada yaşamaktadır. Sıradışı fikirleri ve icatları yüzünden yalnız kalmış, alay konusu olmuştur. Ayakkabı bağcıklarını sorun olarak gören Flint, sprey ayakkabılar icadını sınıfta sunduğunda alay konusu olmasına karşın evinde ağlarken annesi ona bir laboratuvar önlüğü hediye etmiştir ve bir gün Flint’in çok başarılı işler yapacağına emin olduğunu söyleyerek Flint’in özgüvenini yerine getirmiştir. Flint o gün harika bir icat yapmaya karar vermiştir. Büyüyünce çeşitli icatlar ortaya çıkarmıştır. Maymun beyni okuyucu, fare kuşlar, kellik önleyici gibi. Ancak icatları her zaman başarısızlıkla sonuçlanan ve en yakın arkadaşı bir maymun olan Flint icat yapmaktan vazgeçmemiştir. Suyu yiyeceğe dönüştürecek bir icat üzerinde çalışan Flint’in amacı; kasabadaki insanların sardalya dışında yiyeceklerle beslenmesidir. Belediye başkanının ‘sardalya turizmini’ açacağı açılış günü babası her ne kadar onu desteklemese de Flint yeni icadını halka göstermeyi hedeflemektedir. Makinesini çalıştıracakken polisin olaya karışması durumunda işler ters gitmiş ve yeni icat havaya uçarak açılışı ve kasabayı darmadağın etmiştir.

İskelede hava durumu sunucusu olan Sam Sparks ile tanışmıştır. Sam, alay edildiğinden dolayı dış görünüşünü ve ilgi alanlarını değiştiren bir kadındır. Sam Flinty’in icatları hakkında olumlu- olumsuz yorum yaparken bir anda gökten peynir düşmüştür. Peynirin ardından gökten köfte, burger yağmaya başlamıştır. Sam’in bunu haber yapması sonucunda Flint’in ünü hızla tüm dünyada yayılmaya başlamıştır. Flint’e karşı insanlar artık daha sevecen ve daha ilgili davranmaya başlamışlardır. Artık Flint ile alay etmiyorlar aksine baş tacı yapıyorlardır. Bu ilgi Flint’in oldukça hoşuna gitmiş ancak babası ile aralarını bozmaya başlamıştır.

Sürekli verilen siparişler yüzünden gökte çalışır durumda olan makine, yiyeceklerin dna yapısını değiştirerek boyutlarını oldukça büyütmüş ve yiyeceklere duygu, kendi başına hareket gibi özellikler eklemiştir. Ayrıca kasabada obezite artmış ve çocuklar yemek komasına girmeye başlamıştır. Bu durum artık yalnızca Flint’in yaşadığı kasabada değil tüm dünyada tehlikeli hal almaya başlamıştır.

Flint göğe çıkıp makineyi durdurmayı amaçlamış yanına 3 arkadaşını ve maymun dostunu alarak yeni uçan arabasıyla göğe çıkmıştır. Makineye ulaşmak bir hayli zor durumda görünmekteydi çünkü makinenin etrafını dev bir köfte sarmış, içerisi karanlık bir mağara halini almış, pizzalar ve kızarmış tavuklar tarafından saldırıya uğramışlardı. Bütün zorlukları aşarak makineye ulaşan Flint makineyi durdurmayı başarmıştır. Artık halk da, Flint’in babası da Flint’e destek çıkmaktadır. Flint gerçek aşkı olan Sam’i de hayatına almıştır.

 • Bir çocuk gelişimci olarak film ile ilgili genel görüşünüz nedir? Açıklayınız.
  Çocukların yaratıcılığı yetişkinlere göre oldukça farklıdır. Bizlerden daha farklı düşünürler. Bu durumda biz yetişkinler çocuklara ‘sen ne anlarsın, sus, aptal’ gibi hakaret içeren, kırıcı sözler söylememeliyiz. Filme baktığımızda sprey ayakkabıları konusunda alay konusu olan Flint’i annesi destekleyerek onun özgüvenini kaybetmesine izin vermemiştir. Öğretmenin bu sahnedeki sessiz tutumu çocuk gelişimci olarak beni rahatsız etmiştir.
 • Bu animasyon film çocukların oldukça ilgisini çekecek ve onlara hikayeyi yaşatacaktır. Hiç şüphem yok ki bazı çocukların yaratıcılıklarını destekleyecek, alay edilmesi yüzünden dışa vuramadıkları yaratıcılığı daha rahat göstereceklerdir. Bu film bir çok çocuğun hatta gencin özgüvenli olmasını sağlayacaktır.
 • Filmdeki en önemli sahneler sizce hangileri? Neden?
  Bu animasyon film bizlere gerçek hayattan kesitler veriyor. Dış görünüşün gereğinden fazla önemli görüldüğünü vurguluyor. Sam küçükken hava olaylarına oldukça meraklıydı ancak görünüşünden dolayı onunla alay ettiler. Sam bu durumda görünüşünü ve bilimsel konuşmayı bıraktı. Sam felaket yiyecek yağmurunu sunarken insanların dikkat ettiği ortada görünen büyük tehlike değil, Sam’in görünüşüdür. İşte tam da bu sahnede insanların dış görünüşe ne kadar önem verdiğini görmüş olduk. Bu sahne benim için önemliydi çünkü genç bir kadının tüm güzellik- çirkinlik algılarını sildiği bir durumla karşı karşıya geldik. Sam çocukluğunda yaptığı gibi kendini değiştirmedi. Sam kendi oldu.
 • Önemli gördüğüm bir diğer sahne ise Flint’in annesinin ona destek çıktığı sahnedir. Dediğim gibi çocuklar bizden daha yaratıcıdır. Bu durumda biz yetişkinler ya onların yaratıcılıklarını öldürürüz ya da yüceltiriz. Bize düşen destek çıkmaktır. Annesi Flint’e destek çıkmasaydı o da Sam gibi görünüşünü ve fikirlerini değiştirme yoluna başvurabilecek ve belki de asla mucit
  olamayacaktı. Diyebilirim ki Flint’in bir mucit olmasının sebebi annesinin desteğidir.
 • Filmdeki Flint karakterinin yaşadıklarını yaratıcılığı destekleyen ve yaratıcılığı
  engelleyen faktörler açısından filmden örnekler vererek değerlendiriniz.
DESTEKLEYENENGELLEYEN
Annesinin tutumu. Ona diğer bilim adamlarını örnek gösterdi, bir laboratuvar önlüğü hediye etti ve başaracağına inandığını söyledi.Sprey ayakkabılarının sınıf arkadaşları tarafından gülünç bulunması, Flint’e hakaret etmeler
Flint’in vazgeçmemesi. İcatları olumlu yanıt vermese de Flint asla vazgeçmedi. Kendine inandı.Büyüdüğünde çocukların Flint için “amma tuhaf” deyip gülmeleri.
Sorunların farkına varması. Bağcık sorununa karşı sprey ayakkabı icat etti ve yiyecek sorununa karşı suyu yiyeceğe dönüştüren makine icat etti.Babasını Flint’in icatlarına karşı olumsuz bakışı. Dükkanda kendisine yardım etmesi, kariyer yapması gerektiği ve doğru iş bulması gerektiğinden bahsetti.
Sam’İn Flint’in icatlarını beğenmesiOnu engellemeye çalışan polis
Belediye başkanının Flint’e destek vermesi. Ona 1 ay boyunca yemek yağdırmasını ve 1 ayın sonunda açılış yapacağını söyledi.Üzerine yürüyen halk. Halk Flint’in fikirlerini saçma buluyordu ve fırtına çıkınca onu suçladılar.
Halkın Flint’e olan ilgisi. Ona yemek siparişi verdiler ve ona saygı duymaya başladılar. 
Flint’in her şeyi mahvettiğini düşündüğü an babasının ona önlüğünü getirerek destek olması 
Bunlardan farklı aklınıza gelen örnekleri yorum atabilirsiniz.

Vee sevgili okurlarım. Nasıl film, iyi mi derseniz. evet, kesinlikle bu iyi, bu iyi bir film.

Yazan:

Mervegül KOCAKOÇ

Hitit Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencisi olan Mervegül Kocakoç aslen Ordu ili Çaybaşı ilçesindendir.