GÖRME ENGELLİLER RÜYA GÖRÜR MÜ?

Bu yazımızda görme engelliler rüya görür mü? Görme engelliler kaç yaşından itibaren rüya görebilirler? gibi sorulara cevap vereceğiz. O halde bakalım görme engelliler rüya görebiliyor mu?

GÖRME ENGELLİLER RÜYA GÖRÜR MÜ?

Rüyalar bilinçaltımızdaki çekmecelerde saklanan duyulardır. Bazen çok etkilendiğimiz bir filmi, etkisinde kaldığımızın bir kitabı rüyamızda görürüz ve bize tanıdık gelir. Bazen ise daha önce hiç görmediğimiz insanları bize hiç tanıdık gelmeyen olaylar ile birlikte görürüz. Bizler anıları, insanları her zaman hatırlamasak da zihnimiz anıları gizli çekmecelerine kaldırır ve rüyalar aracılığıyla bize gösterir.

Rüya insanların neyi ne olarak algıladıkları ile alakalı kişisel bir durumdur. Görme engeli olmayan bireyler dünyayı renkler ile algılayabilirler ancak görme engelli bireyler çevreyi, koku, tat, dokunma, ses duyuları ile anlarlar. Böylelikle görme engeli olan kişilerin rüyası görsellikten uzak olur. Bu bireylerin rüyaları diğer duyu organları ile alakalıdır. Görme engeli olmayan sağlıklı bireyler ise renkler, yüzler ile görsel rüya görürler. Kısacası herkes dünyayı nasıl algılıyorsa o şekilde rüya görür.

Ancak burada atlanılmaması gereken bir bilgi vardır. Görme engellinin rüya görmesi ile görme engellinin ortaya çıkış yaşı birbiri ile yakından ilişkilidir. Kişi doğuştan veya 7 yaşından önce görme engeli ile karşılaştıysa görsel rüya göremez. Daha ileriki yaşlarda edinilen görme engeli kişinin önceden gördükleri ile sınırlıdır. 5-7 yaşında görme kaybı yaşayanların bir kısmında görsel rüya olabiliyorken bir kısmında olmamaktadır.

Uykunun REM evresinde yani gözlerin hızlı bir şekilde hareket ettiği evrede görme engelli bireylerin gözlerinde ya çok az hareket olduğu ya da hiç olmadığı tespit edilmiştir.

Atlanılmaması gereken bir başka nokta ise şudur; kişinin görme kaybı beynin görsel işlemesinden kaynaklı bir sorun ise beyindeki hasarın tipi ve yerine bağlı olarak kişi hangi yaşta görme engeli edinmişse edinsin görsel rüya göremeyecektir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.