GÖRME ENGELLİLER ETRAFI KARANLIK MI ALGILARLAR?

Sonradan görme engelli olan birinin bir yazısını okumuştum. Görmeyi en çok özlediği şeyin karanlık olduğunu söylüyordu.

GÖRME ENGELLİLER ETRAFI KARANLIK MI ALGILARLAR?

Görme engellilerin etrafı nasıl algıladıkları sorusuna tek bir cevap yok aslında. Bu, kişinin ne zaman kör olduğu ile oldukça alakalı bir durum. Bu sorunun cevabına odaklanmak için kişinin doğuştan mı yoksa sonradan mı görme engelli olduğunu bilmek gerekiyor.

Doğuştan kör olan insanlar sandığımızın aksine etrafı siyah olarak algılamıyorlar. Gözlerimizi kapattığımızda siyah görmemiz veya ışıklar kapanınca oluşan karanlık sonucu körlerin etrafı siyah algıladıklarını düşünebiliriz ve bu bize oldukça mantıklı gelebilir. Ancak bu fikir bizlere ne kadar mantıklı gelse de doğru değildir. Doğuştan görme engelliler siyah bilgisine sahip değildir. Dolayısıyla siyahı görmeleri de mümkün olamaz. Bu kişiler sandığımızın aksine karanlık görmüyorlar. Hatta hiç görmüyorlar.

“Peki çevreyi nasıl algılıyorlar?” sorusuna cevabımız ise yalnızca hiçlik oluyor. Onlar çevreyi yalnızca bir hiçlik olarak algılıyorlar. Ne siyah ne beyaz, yalnızca hiçlik…

Bu paragrafı pes etmeden okuduysanız ve öğrendiyseniz “nasıl yani hiçlik?” diye soracaksınız. Bunun nasıl olduğunu görme yetisini kaybetmemiş insanlar olarak cevap veremeyiz ancak tahmin edebiliriz. Nasıl varolmamış bi renk düşünemiyorsak doğuştan görme engellilerin çevreyi nasıl bir hiçlik olarak algıladıklarını da düşünemeyiz.

Şimdi sıra sonradan görme yetisini kaybetmiş insanların çevreyi nasıl algıladıklarında;

Sonradan görme engelli olan biri ışıkların, renklerin, görüntülerin bilgisindedir. Görüş yeteneği son bulduğu için beyin kendi kendine görseller, ışıklar, şekiller oluşturur. Bunlar kıvılcımlar halinde ışıklar, havai fişek patlamaları tarzı ışık saçılımları, renkler, tanımlanan veya tanımlanamayan şekillerde cisimler, gerçekçi halüsinasyonlardır. Bu durum aslında Charles Bonnet sendromunun belirtilerindendir. Bu sendrom sonradan oluşan körlüklerde görülen çeşitli halüsinasyonlardır. Bir başka yazımızda detaylı olarak bahsedeceğiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR = GÖRME ENGELLİLER RÜYA GÖRÜR MÜ?

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.