Merhaba Yakup, ilk olarak seni tanıyabilir miyiz?
Ben Yakup Kutluk. Pek kullanmasam da iki adım var. Okul arkadaşlarım ve resmi yerler bana Yakup der ama ailem ve yakın çevrem de Abdullah der. Çoğu Abdullah olarak tanır beni. 17 yaşındayım. Doğma büyüme Adanalıyım ama şu an İstanbul’da yaşıyorum.12. sınıfım, Arnavutköy Koleji’ndeyim ve üniversite sınavına hazırlanıyorum. Genelde okul dışında ya da okulda ders dışı çizim yapmakla uğraşırım. Hatta arkadaşlarımın çoğu beni bu özelliğim ile tanır.

Neden ressam olmayı tercih ettin? Seni bu sanat dalına yönlendiren birileri oldu mu?
Küçüklükten gelen bir istekti. Aslında her küçük çocuk ressam, astronot olmak isterdi. Ben de onlardandım. Ailemde hem anne hem de baba tarafımda, ailedeki her bireyde özellikle annemde ve teyzelerimde bu yetenek vardı. Çizim defterlerine ve tasarımlara bakarak büyüdüm. Aslında daha çok özentilik ile başladı bendeki çizim arzusu. Beşinci sınıftan sonra yurda yazıldım, sekizinci sınıfta ayrılana kadar çizime dair hiçbir şey yapmadım. Yurttan ayrılınca abimin çizimlerimi gördüm. Ben de bir çizim yaptım ve başarılı olduğumu fark edince birçok çizim malzemesi aldım ve çizim yapmaya başladım. Kendimi hala ressam olarak nitelendiremiyorum. Aslında sadece basit bi çizer olduğumu ve benden kat kat yetenekli olanlar olduğunu düşünüyorum.

Bir resmi çizmen ortalama ne kadar süreni alıyor?

Çizime göre değişiyor. Pek çok çizim türü yaptım. Portre çizimleri en çok uğraştıranlar oluyor. Ortalama 6 ile 8 saat arası sürebiliyor ve bu portre çizimlerine çizim videosu da çektiğim için ona da ekstra 1 saat ayırmam gerekebiliyor.

Göz çizimlerini çok yaparım. Ortalama bir göz çizimi en fazla 3 saat normal olarak 30 dakika sürebiliyor. Tabi 15 dakikada çizdiklerim de oluyor aslında.

Light efekt çizimleri de yapıyorum. Bu çizimler tam olarak kağıt kalem ile yapılmıyor. Kağıda çizdiğimiz resme ışık/ gölge ve neon efektli eklememiz neonun yansıdığı yüz hatlarını belli etmemiz ve ona göre basit fakat oran orantı olarak, gerçekçi çizimler yapmamız gerekiyor. Bir çizim 1 saat sürüyor ise bunun ışık efektleri için de 1 saat ayrılmam gerekiyor.

Dijital çizimler hakkında pek bir tecrübem yok. Telefonda parmağım ile çiziyorum. sadece sayılı çalışmam var. Mesela şu an hala devam ettiğim dördüncü saatinde olduğum bı çalışmam var ama ortalama bir dijital çizim 2 saat ya da 3 saat sürebilir.

Bir sanatçı olarak sanatın hangi yönlerini seviyorsun?

Bir sanatçı olarak aslında sanatın pek çok yönünü ve türünü seviyorum ve her sanatın sanatçısına verilmiş bir armağan olduğunu düşünüyorum. Sanatla uğraşanlar için sanat hayatının bir parçası olmuyor, hayatları sanatının bir parçası oluyor. Bir müzisyen her sohbette bir ritim, bir kafiye uydurabilir, bir ressam her nesnede bir anatomi bir ruh hali bir resim görebilir. Sanatla bir kere içli dışlı olduğumuz zaman uğraştığımız sanat bizim kimliğimiz oluyor. Dış görünüşümüzden çok yeteneklerimizin ilgi alanlarımızın sanatımızın ilgi gördüğünü yani insanların karakterimize yoğunlaştığını düşünüyoruz ve sanatçı arkadaşlarım da aynı durumu hissediyorlar. Kendimizi daha çok bir birey gibi hissedebiliyoruz ve bu durum sanatın en sevdiğim yönü olabilir.

Gelecek planların nelerdir? Gelecekte nasıl bir Yakup ile tanışacağız?

Gelecek planlarımı şu anki durumumun üstüne inşaa etmeyi düşünüyorum. Sanattan hiçbir zaman kopmayı düşünmüyorum hatta güzel sanatlar üniversitesi kazanıp bir yandan da müzikle uğraşmak istiyorum.
Çizim ve görsel yeteneğimi geliştirmek bu konuda bir tasarımcı ya da alanında uzman bir iç mimar olmak istiyorum ve bu durum için çalışıyorum. Aynı zamanda çizimlere devam edip daha profesyonel eserler biriktirmek, yaptıklarım ile kendime, gelecekteki aileme bir miras bırakmak istiyorum.

Sevgili okurlarım aranızda bu genç kardeşimize ulaşmak isteyen olur diye kendisinin instagram hesabını bırakıyorum.,

Sağlıkla kalın!

Yazan:

Mervegül KOCAKOÇ

Hitit Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencisi olan Mervegül Kocakoç aslen Ordu ili Çaybaşı ilçesindendir.