GENÇ YETENEK! PİYANİST AYDIN TÜRKSU İLERLE KİMDİR?

GENÇ YETENEK! PİYANİST AYDIN TÜRKSU İLERLE KİMDİR?

Merhaba sevgili okurlarım. Buiyimi yine bir yeteneği tanıtıyor! Sizi bugün harika bir piyanist olan Türksu ile tanıştıracağım.

Merhaba Türksu, ilk olarak isminin farklılığına bayıldım. Daha önce hiç duymamıştım. Okurlarıma kendinden bahseder misin? Nerelisin, kaç yaşındasın, nasıl birisin?

Merhabalar, benim adım Aydın Türksu İLERLE. 21 Mayıs 1998’de Eskişehir’de emekli hava eğitim pilotu binbaşı, aynı zamanda havayolu şirketinde kaptan pilot babanın ve resim öğretmeni annenin tek çocuğu olarak dünyaya geldim. Aslen Ankaralıyım. Babamın mesleği gereği Malatya’da ve İzmir’de ikamet ettik. Halen İzmir’de ikamet ediyorum. 2002 senesinde annemi trafik kazasında kaybettim. Babamla yaşıyorum. 2012’de Bülent Okan İlköğretim Okulu’ndan, 2016’da İzmir Özel Çamlaraltı Koleji Anadolu Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi’nden ve 2021’de Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Müzik Bölümü Piyano Anasanat Dalı’ndan mezun oldum. Ben; dediğim dedik ama arkadaş canlısı biriyim.

Seni müzik ile kim, kaç yaşında tanıştırdı?

Beni müzikle 2006 yılında org kursunda Zehra CİNGÖZ DEBRELİ tanıştırdı. Babaannem, dedem ve babam beni müzikte kendimi geliştirmeme destek verdi. Beni müziğe teşvik edenler, ailemdir. Akabinde piyano çalışmalarıma Yasemin Şarap ile devam ettim. 2012 senesinde İzmir Özel Çamlaraltı Koleji Anadolu Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi’ni kazandım. Piyano eğitimime Prof. Memduh Özdemir ile devam ettim. 2013’ten 2015’e kadar da Işık Ece TEZGEL GÖNÜL ile piyano çalışmalarıma devam ettim. 2015’te de Prof. Talia Özlem BALTACILAR BAYOĞLU ile özel piyano derslerime devam ettim. Çünkü; bizim lisedeki bazı hocalar, fire vermek zorunda kaldı. 2016’da Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Müzik Bölümü Piyano Anasanat Dalı’nı %50 burslu olarak kazandım. Orada da Öğr. Gör. Esra KALKANOĞLU MAMAÇ ile çalışmalarıma devam ettim. Esra Hoca’mın bende çok büyük emekleri oldu. Bana sürekli pozitif yaklaştı ve piyanoda kendimi ilerlememe ön ayak oldu. Oradan da Şubat 2021’de mezun oldum. Kısmet olursa piyano üzerine yüksek lisans yapmak istiyorum herhangi bir konservatuvarda. Akabinde de herhangi bir konservatuvarda araştırma ya da öğretim görevlisi ve konser piyanisti olmayı çok istiyorum. Sonrasında da Piyano üzerine Sanatta Yeterlilik yapmak istiyorum. Halen piyano çalışmalarıma şimdilik kendim devam ediyorum.

Bir yerlerde sahne aldın mı? Bize sahne maceralarını anlat. Heyecanlı mıydın? Hangi duyguları besliyordun?

Birçok salonlarda sahne aldım. İlk; Çamlaraltı Koleji Konferans Salonu’nda öğretmenler günü konserinde yer aldım. Sonra okulumuzun düzenlemiş olduğu Sanat Gecelerinde sahne aldım; 2013’te Ege Üniversitesi’nde, 2014’te Yaşar Üniversitesi Konferans Salonu’nda, 2015’te İEÜ Konferans Salonu’nda sahne aldım. Sanat gecelerinde aldığım sahnelerde büyük alkış topladım. 2016’da da Çamlaraltı Koleji AGSSL Yıl Sonu konseriNde hem solo hem de çello piyano olarak sahne aldım. Onda da çok alkış topladım. 2018’de MÜZİKSEV’de; 2019 yılının Mayıs ve Aralık aylarında Yaşar Üniversitesi Rektörlük Konferans Salonu’nda düzenlenen Piyano Akşamı konserlerinde sahne aldım. Burada da çok alkış topladım. Çok mutluydum. Salgın bitsin, kısa zamanda solo resital vermek için can atıyorum.

Piyano çalmak sana ne hissettiriyor peki?

Piyano çaldığım ve çalıştığım zaman kendimi çok mutlu, çok dinç ve çok rahat hissediyorum. Piyano, benim ekmek teknem; en sevdiğim oyuncağım; en sevdiğim enstrümanım. Dünyaya bir kez daha gelsem yine kendimi piyanoda geliştiririm ve solo resitaller, oda müziği resitalleri ve orkestrayla solist olarak konser veririm.

Hiç bir ünlü ile çalışma fırsatın oldu mu? Kimlerle çalışmak isterdin?
Üniversite hayatımda çoğu ünlü piyanistlerle çalışma fırsatı buldum. Mesela 2018 yılının Mart ve Aralık aylarında Alkış Sanat Merkezi’nin düzenlediği Doç. Gökhan Aybulus’un masterclasslarına katıldım. 2018 ve 2019 yıllarında Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Müzik Bölümü Uluslararası Müzik Haftası’nda yer aldım. Bu kapsamda da Pablo Galdo (İspanya), Erato Alakiozidou (Yunanistan), Adriano Ambrosini (İtalya) gibi ünlü hocaların piyano masterclasslarına aktif katılım sağladım. O masterclasslarda da eserlerim hakkımda iyi eleştiriler ve tavsiyeler aldım. 2020’de de Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Müzik Bölümü VII. Uluslararası Müzik Haftası kapsamında piyano masterclasslarına ve İstanbul 37 Sanat Merkezi’nin düzenlediği Prof. Gülden Gökşen’in masterclassına katılacaktım fakat ülkemizdeki ilk koronavirüs vakasından sonra o masterclasslar iptal oldu maalesef. Eğer pandemi biterse, kısa zamanda fırsat buldukça piyano uzmanlık sınıflarına katılmayı isterim. Gülsin Onay’ın, Gülnara Aziz’in ve diğer yabancı ünlü piyanistlerin piyano masterclasslarına katılmayı isterim.

Umuyoruz ki pandemi kısa zamanda biter, hayat normale döner ve sen başarılarına başarı katarsın sevgili Türksu.

Sevgili okurlarım aranızda Türksu’ya ulaşmak isteyen olur düşüncesiyle kendisinin instagram ve youtube hesaplarını bırakıyorum. Sevgiyle kalın!

Unutmayın genç yetenekler! Bir röportaj bir mesaj kadar uzağınızda!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.