Merhaba sevgili okurlarım. Buiyimi olur da genç yetenek tanıtmamak olur mu?:)

Bu kez sizlere tanıtacağım genç yeteneğimizin sesine, yazdığı şarkılara, yeteneğine hayran kalmamak elde değil. Ali bu yola nasıl girmiş, nasıl yeteneğini fark etmiş merak ettim ve bir röportaj yapmaya karar verdik. Seve seve okuyun!

Merhaba Ali, okurlarıma kendini tanıtarak başlamanı istiyorum. Senin gözünde sen nasıl birisin?

Öncelikle herkese sağlıklı mutlu günler diliyorum.

Hatay/İskenderun doğumlu,3 çocuklu bir ailenin en küçüğüyüm. 22 yaşındayım. Genelde arkadaşlık ilişkileri iyi olan, sakin ve neşeli bir kişiliğe sahibim. Küçük yaştan beri futbol ve müzikle hobi olarak ilgileniyor belirli yerlerde sahne alıp bu sırada şarkılar besteliyordum..

Hayalim konservatuvar okumak olsa da farklı bir alanda da kendimi geliştirebilmek amacıyla 2016 yılında Beykent Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik bölümünü kazandım ve İstanbul’a taşındım. Kışları İstanbul’da yazları İskenderun’da geçirdiğim 4 seneden sonra okulumun bitmesine birkaç ay kala pandemi dolayısıyla İskenderun’a geri döndüm ve bu arada mezun oldum. Şimdilerde zamanımı stüdyomda kendi şarkılarımı besteleyerek, bu şarkılara altyapı hazırlayıp düzenleyerek ve sosyal medyada gerek kendi şarkılarımı gerek cover videoları paylaşarak geçiriyorum. Stüdyomda aynı zamanda kendi şarkılarını çıkarmak isteyen kişilerin şarkılarını da aranje edip kayıtlarını alarak hayalimdeki sektöre küçük adımlarla giriş yapmaya çalışıyorum. Bu süreçte kendimi biraz daha geliştirmek, müzik adına gerektiğini düşündüğüm eğitimleri almak ve hayatımı kurmak için İstanbul’a dönmek yakın gelecekteki planlarım arasında. 

“Müzisyen olmalıyım” dediğin anı hatırla. Sana bu cesareti kim verdi? Nasıl müzisyen olmaya karar verdin?

Hatırladığım kadarıyla ‘Dibine Kadar’ adında şarkı yazmıştım. Henüz liseye başlamışken, o yaşlarda böyle şarkılar yazmak beni  bir heveslendirdi. Bununla birlikte ailemin ve arkadaşlarımın yazdığım şarkılara verdiği tepkiler sayesinde bu işi yapabileceğime dair inancım iyice kuvvetlendi diyebilirim.

Söz ve müziği sana ait olan şarkıların olduğunu biliyorum. Ortaya çıkardığın eserler nasıl bir yoldan geçiyor ve senin sayende bizlere ulaşıyor? Yazarlık serüveninden bahsetmeni istiyorum.

İlkokul zamanlarımdan beri şarkı sözü yazma ve besteleme isteğim hep vardı. 

O zamanlar çocuk aklımla ‘aşk’ olarak tanımladığım hislere dair bir şeyler yazma hissi doğdu. O günlerden beri yaşadığım hisleri kaleme almayı seviyorum. Belli bir zamandan sonra sadece kendi yaşadığım şeyleri değil de etrafımda olan olayların ya da izlediğim filmlerin bana hissettirdiklerini yazmaya başladım. 

Beste sürecini belirli bir kalıba sığdıramıyorum; çünkü birden farklı şekilde gerçekleşebiliyor. Kimi zaman bir melodi mırıldanırken aklıma sözler geliyor, kimi zaman bir şeyler karalayıp sözler anlamlı hale gelmeye başladığında, kimi zaman da hiç bir şey yokken ‘ben bugün şarkı yazmalıyım’ diye absürt bir hale bürünüp şarkı yazdığım oluyor. Bazı şarkılarımın nakaratlarını yazıp giriş kısmını seneler sonra yazabiliyorum. Bazı şarkılarımın da tam tersi şekilde giriş kısmını yazıp aylar sonra nakaratını tamamladığım oluyor. Kısaca şarkılar dinleyiciye ulaşana kadar çok farklı zamanlarda yaşanan, sonucunda tek bir yerde toplanan olaylar dizesi diyebilirim.

Vay canına Ali, bir yazar olarak bu söylediklerini anlayabilirim. Şarkı yazmak bence zor bir iş ve söylediğin kadarıyla kolaylıkla önümüze konulmuyor.

Daha önce sahne aldığın oldu mu? Olduysa bu sana nasıl hissettirdi?

Yanılmıyorsam lise 1’de bir barda Ersan adında bir arkadaşımla birlikte almıştım. Sonrasında lisede okul grubuyla birlikte liseler arası müzik yarışmalarına katıldık.

O günlerden sonra pandemiye kadar İstanbul ve İskenderun’da çeşitli mekanlarda canlı müzik sahneleri yaptım. İlk başlarda gergin hissettirse de insanların eşlik ettiklerini gördükçe gerginlik yerini mutluluğa bıraktı diyebilirim. Amacım da bu mutluluğu daha büyük bir kitleyle birlikte yıllarca sürdürebilmek.

Şarkılarına, sesine olan hayran kitlende şimdiden yer aldığımı belirtiyorum 🙂

Gelecek hayallerin nedir? Gelecekteki Ali Aydemir kim olacak?

Hepinizin tahmin edebileceği gibi müzisyen ve beste yazarı olmak en büyük hayalim. Şansım ve hayat şartları ne gösterir kestiremesem de elimden geldiğince, yaptığım şarkılarla ne anlatmak istediğimi gösterebildiğim ve bu duyguları birlikte yaşayabileceğim insanlarla birlikte konserler verebilmek en büyük hedeflerimden biri.

Daha önce bir ünlü ile çalışma fırsatın oldu mu? Kimlerle çalışmak isterdin?

Henüz böyle bir deneyimim olmadı ama çocukluğumda ‘Çok Güzel Hareketler’ izlediğim zamanlardan beri çok beğendiğim, besteleriyle ve sesiyle kendime yakın hissettiğim Oğuzhan Koç ile ve aynı şekilde Fettah Can ile çalışabilmek benim için çok büyük bir gurur olurdu.

Değerli sanatçılarımız; burada sizinle çalışmak isteyen bir yetenek var!

Sizlere sevgili genç yeteneğimizin sözü ve müziği kendine ait olan, henüz nakarat kısmı yayınlanmış harika bir parça bırakıyorum. Ayrıca sevgili Ali’ye ulaşmak ve gerek harika coverlarını gerek harika kendi söz ve müziklerini dinlemek isteyenler için instagram ve youtube hesaplarını bırakıyorum.

Ve sevgili genç yetenekler, bir röportaj bir mesaj kadar uzağınızda:)

Yazan:

Mervegül KOCAKOÇ

Hitit Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencisi olan Mervegül Kocakoç aslen Ordu ili Çaybaşı ilçesindendir.