GENÇ YETENEK! MUTLULUK KOKUSU KİTABI YAZARI ZEYNEP KÜBRA KAZAN KİMDİR?

GENÇ YETENEK! MUTLULUK KOKUSU KİTABI YAZARI ZEYNEP KÜBRA KAZAN KİMDİR?

Zeynep merhaba, ilk olarak okurlarımın seni, senin söyleminle tanısın istiyorum. Bize kendini tanıtır mısınız?

Ben anadolu kızı Zeynep. Iğdırlıyım, Ordu üniversitesi Fen bilimleri öğretmenliği mezunuyum. 22 yaşındayım. Hayal kurup hayallerine tırmanan biri oldum her zaman. Ben kronik akciğer hastasıyım ve kendimde şunu fark ettim; mutsuz oldukça nefesim kesiliyor. Bu farkındalık ruhumu uyanışa geçirdi, bu özelliğimi çok seviyorum bu sebeple tüm yaşamımı mutluluk üzerine kurdum. Zamanla farkına vardım ki insanlar hep mutsuz, adeta mutsuzluk için yarışıyorlar. Zaten psikolojide de dikkat çekmek için bilinçaltı mutsuzluğa meylediyor. Mutsuzlukla etrafındakileri kendine odaklayabiliyorsun. Bende farkına vardım ki insanlarımız da mutsuz. Mutluluğun tanımını yaptım ancak mutluluk değişkeni çok olan bir daldır. Bu sebeple hayatın her alanından insanlarımızla röportajlar yaparak, sohbetler ederek mutluluğu düşünüp yorumladık ayrıntılar kitabımda da yer alıyor. Ayrıca kitabımda aile hakkında çeşitli tespitler, oyunlar da yer alıyor. Kesinlikle okumanızı mutluluğa bakış açınızı taçlandırmanızı isterim.

Kitabını severek okumuş biri olarak herkesin okumasını ben de tavsiye ediyorum. Hikayelerle tamamlamış, sıradan insanların engelli dediği insanlarla röportaj yaparak süslemişsin. Herkesin kendi yaşamında ders çıkarabileceği cümleleri barındırdığını düşündüğüm harika bir kitap yazmışsın.

Yazar olmak fikri sana nereden geldi merak ediyorum. Bize yazarlık maceranı anlatabilir misin? Ve şuan üzerinde çalışmakta olduğun kitapların var mı?

Genelde mutlu insanımdır ancak her insan gibi bazı dönemler hayatta zorlandığım oldu. Hayatın zorladığı bir dönemde mutsuz oldum ve o zaman farkına vardım ki herkes mutsuz. İçimden şu geçti; ‘beni kimse toparlayamıyor mecbur toparlanmam gerekir ve toparlanınca bu insanlara iyi gelmeliyim. Keşke insanlara konuşmaktan fazlasını yapabilsem daha çok kitleye ulaşabilsem.’ dedim ve mutluluk kokusuna karar verdim. Kitabımı yazarken röportajlar için çok koşturdum. Aşırı zevkliydi, insanlara mutluluğu sorduğumda aramda çok fazla bağ olan insanlar oldu ve şunu fark ettim; mutluluğu, insanların ruh halini sorduğumda insanlar garipsiyor, düşünüyordu. Kimi zaman kendileri bile ruh hallerini bastırdıklarını, düşünmediklerini fark ettim. Kitabımı yazarken akciğerlerimin daha kötüleştiği zamanlar oldu. Hastanede son düzenlemeleri yaptım. Zor süreçlerdi ancak kitabım benim ilacım oldu. Umarım bir çok insana ilaç olur en büyük duam budur.
Şuan için çalışmam yok, bir proje üzerinde düşünüyorum ancak kesin karar vermedim.

Yazı yazmak, bir ‘yazar’ olarak anılmak sana ne hissettiriyor?

Yazar olmak; tüm insanların hislerine tercüman, olmak onları anlamak, çözümlemek ve destek olmayı hissettiriyor. Bireysellikten çıkıp evrensel olduğumu düşünüyorum

Bir farkındalık projen olduğunu biliyorum. Nedir bu farkındalık projesi?

Hayatın kendinin farkında olmak birçok hata, farkındalık eksikliğinden oluşuyor. Amacım insanların geniş bakış açılarıyla mutluluğu yakalamalarına hizmet etmektir. Mutluluk kokusu sloganımız farkındalıkla teşhis mutlulukla tedavidir:) Farkındalıkla sorunu bulup mutlulukla tedavi amaçlıyoruz

Peki bizlere gelecekteki Zeynep’i tanıt. Gelecek planların nelerdir?

Gelecekteki Zeynep’in en büyük hayali güçlü kadınlara ışık tutmak . Aynı zamanda mutlu öğrenciler yetiştirmek.

Vay canına! Geleceğin yazarı olarak senden öğreneceğim çok şey var! Sevgili okurlarım; aranızda sevgili Zeynep’e ulaşmak isteyen, projelerini ve gururlanarak söylediğimiz NASA’da çalışan Türk bilim insanı Umut YILDIZ ile yapılan röportajı izlemek isteyenler için buraya instagram hesabı bırakıyorum.

Sevgili genç yetenekler, bir röportaj bir mesaj kadar uzağınızda!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.