Sizlere hayallerinin peşinden koşan üstelik çok yaklaşan bir genç yeteneği tanıtacağım sevgili okurlarım. İyi okumalar;

Merhaba sevgili Mustafa, okurlarıma kendini tanıtır mısın?

Merhaba! Ben Mustafa Efe Tural. 8 Ağustos 2001 tarihinde Aydın’da doğdum. 19 yaşındayım. Şu anda Ege Üniversitesinde İnşaat Mühendisliği öğrencisiyim. Basketbol oynamaktan ve müzik dinlemekten zevk alıyorum.

Müzikle ne zaman ve nasıl tanıştın?

Kendimi bildim bileli hep hayatımda müzik vardı. İcra etmesem bile bir dinleyiciydim. Kendim bir enstrüman çalmaya ise 8 yaşımda başladım. O zamanlar Atatürkçü Düşünce Derneği’nin gitar kursu vardı. 3 yıl orada klasik gitar ve solfej eğitimi aldım. Ortaokulda Ted Ege Koleji Orkestrası’nda gitaristtim ayrıca 7. ve 8. sınıflarda bando majörlüğü yaptım. Bir dönem müzikten tamamen uzaklaştım fakat lise 3’te tekrardan gitar çalmaya başladım. O zamanlar Senfonik Rock yapan bir grubumuz vardı. Grubun gitaristi de bendim. İlk kez o zamanlarda şarkı yazmaya başladım. Üniversitede de 3 ay gibi bir süre ile şan dersi aldım. Şu anda piyano öğrenmekteyim.

Söz, müzik yazıyorsun, şarkı söylüyorsun, enstrüman çalıyorsun, harika bir genç yeteneksin. Tüm bunlar sana ne hissettiriyor?

Çok teşekkür ederim. Müzik yapmak beni rahatlatıyor ve kendimi daha iyi ifade etmemi sağlıyor. Ne zaman üzülsem, sevinsem ya da kızsam gitarın başına geçiyorum. Aslında günün her kısmında elime mutlaka gitarı almışlığım oluyor. Gitar benim için gündelik bir rutin gibi. Şarkı sözü yazarken kendimi zorlamıyorum. Ne yaşadıysam ya da ne yaşattıysam onları kaleme almaya çalışıyorum. Bazen yazamadığım oluyor. O zamanlarda bir süre ara veriyorum. Eninde sonunda bir yerde ilham geliyor. Demeye çalıştığım müzik her zaman benim hislerimi yansıttığım ve ayrıca rahatladığım bir araç oldu.

Sahne almış olduğunu biliyorum. İlk sahnende neler hissetmiştin. Bize ilk deneyimini anlatır mısın?

İlk sahnemi 4. Sınıfta aldım. Küçük bir etkinlikti. İnanılmaz heyecanlıydım. Gitar çalmaya da o zamanlar şimdiki kadar hakim değildim. Fakat daha sonrasında yıllar geçtikçe heyecanım azaldı. Hala sahneye çıkarken içimde küçük bir heyecan oluyor fakat ilk şarkıyı çaldıktan sonra tamamen uçup gidiyor.

Seni Ararken Kendimi Buldum adlı besteyi nasıl yazdın, nelerden ilham aldın, bize biraz bilgi verebilir misin?

Tabi ki de; öncelikle parçanın bestesini yaptım. Re minör ton üzerinde belirli akor dizilimleri deneyerek ritim gitarı yazdım. Bunu yaparken dışarıda yağmur yağmaktaydı. Şarkının sözlerinde de yağmur teması olmasının bir nedeni de budur. Ayrıca o dönemde Zülfü Livaneli’nin Serenad adlı kitabını yeni bitirmiştim ve çok beğenmiştim. Kitaba atıfta bulunan bir şarkı yazmak istiyordum. Şarkının sözlerindeki “Kulağımda bir melodi” kısmı tamamen kitaba atıfta bulunmak için yazdığım bir cümledir. Ardından ilk yükselme kısmına gelince birazcık temadan saptım. Lise dönemlerimde yaşadığım bazı olayları konu almak istedim. Nakaratını ise tamamen akılda kalıcı kelimeler ile yapmaya çalıştım. Şarkının adının “Seni Ararken Kendimi Buldum” olmasının nedeni ise hayatımızdaki bazı eksikleri veya kişileri düşünürken veya tamamlamaya çalışırken kendimizi daha iyi tanımamız olduğunu düşündüğüm için bu isimi koydum. Şarkının devamını bir süre yazamadım fakat aradan 1 ay geçtikten sonra şarkıyı tamamen bitirdim. Solosu ise çok iyi bir gitarist olan yakın arkadaşım sevgili Tolga Zeren’in başarısıdır. Başlarda kendim bir solo yazmayı düşünüyordum fakat Tolga adeta besteye kendi yorumunu koydu. Bu solo da benim çok hoşuma gitti. Bu nedenle şarkıda o soloyu kullandım.

Açıkçası bir dinleyici olarak şarkını çok beğendiğimi söylemek istiyorum. Harika bir tarz, harika bir yetenek. Sanırım bu röportajı hazırlarken bile en az 20 kere dinlemişimdir.

Sevgili okurlarım da Mustafa Efe Tural’ın ilk teklisini spotify ve youtube kanalı üzerinden dinleyebilir.

Gelecek planların nelerdir?

Müzikal olarak 2021 Eylül ayında stüdyoya girip yeni şarkının kayıtları için çalışmaya başlamak istiyorum. İleride Türk Rock müziğinde bir yer edinmek istiyorum. Albümler yapmak istiyorum. Akustik şarkılar da çıkarma düşüncesindeyim. Post Grunge ve Modern Rock tarzını elimden ve sesimden gelebildiğince dinleyenlere yansıtmayı amaçlıyorum. Büyük konserlerde çalmak benim için çok güzel olur. Bunu da amaçlıyorum. Şimdilik şarkılarımda kendi hayatıma dair aşk temalı sözler üzerine yazsam da gelecekte halkın sesi olmak istiyorum. Çünkü benim düşünceme göre müzisyen, yaşadığı dönemin sesi olmalı. Sanat toplum içindir düşüncesindeyim. Eğitim hayatım olarak ise mühendisliği bırakıp mimarlığa geçmeyi düşünüyorum. Umarım bunların hepsini yapabilirim.

Daha önce tanışmış olduğun ünlü isimler oldu mu? Kimlerle tanışmak isterdin?

Evet, daha önce tanıştığım ünlü isimler oldu. Yüksek Sadakat grubunun bütün üyeleri ile konser öncesi ve sonrasında tanışıp sohbet edebilme fırsatı buldum. Özellikle lirikal kalitesini çok beğendiğim sevgili Kutlu Özmakinacı ile küçük bir sohbet fırsatı yakaladım. Ayrıca grubun eski vokalisti Selçuk Sami Cingi ile de görüntülü bir sohbet geçirme fırsatı yakaladım.

Sevgili Mor ve Ötesi grubu üyeleri ve solisti Harun Tekin, Pinhani grubunun solisti Sinan Kaynakçı ve Akın Eldes, maNga grubu, Zeki Müren, Cem Karaca ve Hayko Cepkin ile tanışıp saatlerce sohbet etmek isterdim. Bunun dışında da vokal olarak Three Days Grace grubu’nun eski solisti Adam Gontier, Chris Cornell, Chester Bennington ve Matt Shadows ile tanışmayı çok isterdim. Ayrıca Linkin Park, Guns N’ Roses, Metallica, Avenged Sevenfold, Green Day ve Paramore grupları ile de tanışmayı çok isterdim.

Daha fazla Mustafa Efe Tural şarkıları için instagram ve twitter adreslerini takip edin.

MUSTAFA EFE TURAL- SENİ ARARKEN KENDİMİ BULDUM ŞARKI SÖZLERİ

Uzun yıllar boyu
Tatlı yağmur suyu
Yüzüne vurur bütün umudunu

Geldiği günü dün gibi
Hatırlatır yağmurun sesi
Kulağımda bir melodi

Ama sen kendini
Eskisi gibi
Anımsatırsın bana
Bu yağmurun altında
Ama ben kendimi
Değiştirdim tabi
Yine de hala seni
Arıyorum

Bilmezdim ben nerede
Kaybolan düşlerde
Seni ararken kendimi buldum
Tatlı yağmurun sesi
Anlattı bana her şeyi
Seni ararken kendimi buldum

Çok istedim elbet seni
Gurur denen bu şeyi
Paramparça ettim ben defalarca

Tekrar görseydim seni
Unuturduk her şeyi belki
Sığınırdık bu yağmurda bu aşka

Ama sen kendini
Eskisi gibi
Anımsatırsın bana
Bu yağmurun altında
Ama ben kendimi
Değiştirdim tabi
Yine de hala seni
Arıyorum

Bilmezdim ben nerede
Kaybolan düşlerde
Seni ararken kendimi buldum
Tatlı yağmurun sesi
Anlattı bana her şeyi
Seni ararken kendimi buldum

Yazan:

Mervegül KOCAKOÇ

Hitit Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencisi olan Mervegül Kocakoç aslen Ordu ili Çaybaşı ilçesindendir.