Sevgili okurlarım, şimdi tanıtacağım genç yetenek sizi gerek sesi, gerek güzelliği ile büyüleyecek. Buyrun okumaya!

Merhaba İpek ilk olarak kendini tanıtabilir misin?

Merhaba, ben İpek Deniz. 5 Şubat 1987, İstanbul doğumluyum. Evliyim, iki çocuğum var. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngilizce Mütercim Tercümanlık mezunuyum. Ardından Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde yüksek lisans yaptım ve özellikle sosyal medya, dijital iletişim alanlarında uzmanlaştım. Çeşitli sektörlerde çalıştım. Müzik hayatım ise tüm bu eğitim ve deneyimlerden sonra, asıl istediğimin bunlar olmadığını fark etmemle başladı.

Müzik sana ne hissettiriyor?

Belki klişe gelecektir ama benim hislerim klişelerin ötesinde; müzik bana yaşadığımı hissettiriyor. Müzik beni hayata bağlıyor, müzikle tanıştığımdan beri hayatımın amacını bulduğumu hissediyorum.

Müziğe başlama hikayeni anlatabilir misin? Seni bu işe yönlendire birileri oldu mu?

Çocukluğumdan beri müziğe hep ilgim vardı. Girdiğim her ortamda şarkı söylerdim. 12 yaşındayken müzik hocam anneme gidip kızınızı ben keşfettim demiş ve beni okulun korosuna almıştı. Fakat daha sonra, ne kadar çok istesem de bir türlü müzik eğitimi alma fırsatını yakalayamadım, kısmet olmadı diyelim. Ben yine dinleyemeye, söylemeye ve kendimce kendimi geliştirmeye devam ettim. Okullarımı bitirdim, iş hayatına atıldım. Sonra bir gün, annem hastalandı. Ben annesine çok bağlı bir çocuktum, hatta ötesinde, bağımlıydım ve bu bağımlılığım büyüdüğümde de değişmemişti. O dönemde annem vefat edeceğini hissetmişti, ben de biliyordum, doktorlar söylemişti. Vefat etmeden on gün kadar önce beni yanına çekti, bir dizi nasihatten sonra dedi ki, “Benden sonra boşluğa düşmeni istemiyorum. Ben öldükten sonra, bu zamana kadar yapmayı hep istediğin ama bir türlü fırsat bulmadığın müziğe yönel. Müzik eğitimi al, şarkı söyle. Hissediyorum, benden sonra müzik sana iyi gelecek.” dedi ve on gün sonra annemi kaybettim. Kendimi toparlamam uzun sürdü tahmin edersiniz ancak toparlandığım ilk an gidip şan eğitimi almaya başladım. Aynı anda iki ayrı koroya başvurdum, kayıt oldum. Solfej dersleri almaya başladım. En sonunda da piyano öğrenmeye karar verdim. Belki çocukluğumda müzik eğitimi alamadım ama ben kendi “ev konservatuarımı” 30 yaşımdan sonra kendime yarattım. Müzik, annemin vasiyetiydi ve ben, bir gün bile aksatmaksızın o vasiyeti yerine getiriyorum. Artık tek istediğim ömrümün sonuna kadar müzik yapmak.

Daha önce bir yerlerde sahne almışlığın var mı?

Müzik eğitimime ilk başladığım zamanlarda, yer aldığım koronun düzenlediği gecede ilk kez canlı bir performans gerçekleştirmiştim. Onun dışında çok kez topluluk önünde şarkı söyledim ama profesyonel anlamda sahne aldım diyemem. 

Daha önce bir ünlü ile çalışma fırsatın oldu mu? Kimlerle çalışmak isterdin?

Şimdiye kadar bir ünlü isimle çalışmadım. Sevdiğim ve idol olarak gördüğüm isimlerin başında Sertab Erener, Şebnem Ferah ve Teoman geliyor diyebilirim, onlarla çalışmayı isterdim.

Sevgili ve değerli sanatçılarımız burada sizinle çalışmayı isteyen bir genç yetenek var!

Harika bir sesle tanıştınız sevgili okurlarım. Bu tanışmanın ardından harika bir İpek Deniz Cent dinlesek mi?

Yazan:

Mervegül KOCAKOÇ

Hitit Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencisi olan Mervegül Kocakoç aslen Ordu ili Çaybaşı ilçesindendir.