Merhaba sevgili okurlarım, bir genç yetenek ile karşınızdayım.👏 Bugün sizlerle tanıştıracağım genç yetenek Mehmet Emin Dumlu, bu kibar gence sorular sordum, cevapladı. Bakalım kim bugünkü genç yetenek;

Merhaba Emin, okurlarıma tanıt kendini, Emin nasıl biri?

Öncelikle merhaba! Ben Emin, aslen Diyarbakırlıyım, Şanlıurfa’da yaşıyorum. 18 yaşındayım. Liseyi bitirmek üzereyim ve yakın zamanda üniversite sınavım var. Kendim ile tanışalı çok uzun bir süre olmadı açıkçası. Her gün biraz daha yakından tanıyorum. Genel hatlarıyla girişimci ve sürekli aktif birisiyim. Hayatımın en önemli kısmında müzik var, tam anlamıyla müzikle yaşıyorum. Sabah kalkınca, kahvaltı yaparken, ders çalışırken, yürürken yani her an arka fonda bir müzik var ve hiç durmuyor. Kitap okumayı, gezmeyi ve fotoğraf çekmeye (buraya tıklayarak fotoğrafları inceleyebilirsiniz.) bayılıyorum. Baskın bir karakter olduğum söylenir ve yerine göre iyi veya kötü sonuçlar gösterir bana bu özellik. Güzel arkadaşlıklara ve sistemli hayata önem veririm. Komplike bir insan değilim ancak kafamda işleyen  bir program veya yapmam gerekenler listem hep vardır. Son olarak az uyur ve çok hareketliyimdir.

Kendi besten veya söz yazarlığın var mı ?

Uzun zamandır bir şeyler yazıyorum. Küçüklüğümden beri severim karalamayı, edebiyatı, lafı, sözü… Başında daha çok şiir ile başlamıştı yazı serüvenim sonrasında ortaokula geçince müziği daha yakından tanıma fırsatım oldu ve şiiri şarkı sözüne döktüm. Kendi bestem olup önümüzdeki aylarda çıkacak single ve grup çalışmalarım var.

Vay canına! Sevgili okurlarım hayret ediyorum, insanlar bu kadar yeteneği nasıl taşıyabiliyor? Merak ediyorum bir yerlerde sahne alıyor musun?

Rutin bir sahne planım yok ancak pandemiden önce fırsat buldukça bir yerlerde çıkmaya çalışıyordum. İlk sahne deneyimim İstanbul  Kadıköy’de amatör bir grubun çaldığını görüp gittiğim kafede sahneye çıkma konusunda rica etmem sonucu bir parça sahne deneyimim olmuştu. Biraz anlık gelişmiş olsa da güzeldi. Sonrasında okul konserleri, şehrin etkinlikleri gibi bazı projelerde yer aldım. Bu ara popüler olan sanal konserlerde grubum ile yer almaya çalışıyoruz.

Müzik grubunla hikayeni merak ediyorum. Nasıl tanıştınız, nasıl bir araya geldiniz? Anlatabilir misin?

Tek olarak sahne yapmak hem bana göre değil hem de yaptığım müzik tarzı nedeniyle biraz uyumsuz kalıyor. Geçen yıllardan beri bir kaç farklı grubum olmuştu ancak no name diye adlandırılan ve sadece stüdyoda çalışılan pasif bir gruptu, uzun süre çalamadan dağıldı. Sonrasında tekrar bir grup kurmak istedim, beni hem dinlediğim alternatif rock grupları hem de 80’ler 90’lar dönemindeki Türk ve yabancı gruplar etkilemişti. Öncesinde yakın arkadaşım ve bana önayak olan Fahriye Akkoyunlu ile projeyi oluşturduk. Sonrasında Melik Polat, Roşan Özbingöl, Eylül Kaya, Bakır Pınarbaşı ve Mikdad Toprak’ın katılması ile grup şekillendi ve yeni dönem alternatif rock akımına selam nihayetinde “Sözü Gelmişken” adlı bir isim oluşturduk. Birinci yılımız olmak üzere müzik yapmaya devam ediyoruz.

Daha önce bir ünlüyle çalışmışlığın var mı? Kim/ kimlerle çalışmak isterdin?

Tam anlamıyla bir ünlü ile çalışmadım ancak sevdiğim ve takip ettiğim müzisyenlere ulaşıp küçük tüyolar ve biraz da sohbet etme imkanı buldum. Liste kabarık ancak ülkemizden; Ahmet Kaya, Cem Karaca, Mor ve Ötesi ve Adamlar ile çalışmak isterdim. Yabancı olarak da; Jimi Hendirx solak olduğu için 😀 Ciwan Haco, Freddie Mercury, Sting ve AC/DC ile ortak projelerde bulunmak isterdim.

Yabancıları bilemem ama ülkemizdekilere ulaşmak daha kolay olacaktır. Değerli sanatçılar, burada fırsat arayan bir yetenek var!

Emin’ e ulaşmak isteyenler, şarkılarını dinlemek isteyenler, “Sözü Gelmişken” grubunu incelemek isteyenler için buraya instagram adresini bırakıyorum sevgili okurlarım.

Değerli genç yetenekler! Bir röportaj bir mesaj kadar uzağınızda!

Yazan:

Mervegül KOCAKOÇ

Hitit Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencisi olan Mervegül Kocakoç aslen Ordu ili Çaybaşı ilçesindendir.