Yine bir buiyimi ve yine bir genç yetenek okuyorsunuz sevgili okurlarım. Güzelliğinden mi yeteneğinden mi bahsedeceğim aklımı şaşırdığım bir sanatçı ile tanışacaksınız. Dilara Saç ile. Biliyorsunuz yeteneğinin peşinden koşan insanlara hayranlık duyuyorum. Dilara’nın sesini duydum ve hemen “röportaj yapmalıyım” diye düşündüm. Ben tanıdım, sizler de tanıyın dostlarım. Bayılacaksınız.

Merhaba Dilara, okurlarıma kendini tanıtır mısın? Nerelisin? Kaç yaşındasın?.

Merhaba, adım Dilara 23 yaşındayım ve Eskişehir’de yaşıyorum. Karadeniz Teknik Üniversitesi Müzik Öğretmenliği son sınıf öğrencisiyim. Çok güleç biriyim. Arkadaşlarım tarafından sıcakkanlı ve eğlenceli biri olarak tanınırım. Ortaokuldan bu yana müziğin içindeyim. Dört tane enstrüman çalıyorum. Gitar çalmayı ortaokulda öğrendim. Kemanı ve piyanoyu lisede öğrendim. Şuan üniversitede ise yan flüt ve şan eğimi alıyorum. Hepsini çalmayı da çok seviyorum. Çalarken şarkı söylemeyi ayrı seviyorum. Arkadaşlarımın “yeter artık Dilara bir hesap aç.” demesi ve beni teşvik etmeleri üzerine bir hesap açtım ve bu işe kalkıştım. Aslında uzun zamandır benim de istediğim bir şeydi fakat başlamaya çok çekinmiştim. Ben böyle bir durumun içine girerek büyük bir adım atmış oldum. Kısa sürede güzel yol katettim ve şuan çok güzel geri dönütler alıyorum. Bu beni daha çok heyecanlandırıyor.  Ben şarkı söylerken mutlu oluyorum ve insanların da bu mutluluğuma ortak olmalarını istiyorum. 

Demek müzik öğretmenliği okuyorsun! Tam kendine göre müthiş bir meslek seçmişsin. Senin gibi daha nice genç yeteneklere yol göstereceksin. Peki sana yol gösteren birileri var mıydı?

Evet, benim ilk yol göstericim beni ilk müzikle tanıştıran ortaokuldaki müzik öğretmenim olmuştu. Onun sayesinde müziği sevdiğimi, ilgimin olduğunu ve yeteneğimi keşfettim. Bunun dışında babam gençliğinde müzik ile uğraşırmış ve hala da şarkı söylemeyi çok sever. Küçük yaştan bu yaşıma kadar bana bir sürü şarkılar öğretti. Bana bir şarkı söyler ödev verirdi. Akşam babam eve geldiğinde ben öğrendiğim o şarkıyı ona söylerdim. Hatalarımı düzeltir bana yol gösterirdi. Bunlar sayesinde ortaokulda küçük çaplı konserlere çıkıp şarkılar söyledim. Daha sonrasında müzik öğretmenim beni ve birkaç arkadaşımı güzel sanatlar lisesi müzik bölümü sınavlarına hazırlamıştı. Sınavı kazandım ve müziğin içine tamamen girmiş oldum. Bu sayede notaları, enstrüman çalmayı, sesimi kullanabilmeyi öğrendim. Orkestralarda görev aldım ve bu uzun yol beni buralara kadar getirdi.

Öğretmenlerimiz sonsuz değerdeler. Mustafa Kemal ATATÜRK boşuna dememiş; ” öğretmenler yeni nesil sizin eserinizdir.” diye. Ailende müzikle ilgilenen birileri olması seni daha da heveslendirmiş. İnsanın önünde bir örnek olmalı. Öğretmenlik dışında profesyonel olarak bu işi yapmak, şarkılarını milyonlara duyurmak gibi bir hedefin var mı?

Tabi ki de böyle bir isteğim ve hedefim var. Söylediğim şarkılara insanlar eşlik etsin, beni dinlerken mutlu olsunlar isterim. Şuan sesimi bir nebze dahi olsa duyurabilmek için bu işe kalkıştım. Mutluluğumu, hissettiğim o heyecanı herkesin görmesini isterim ama önceliğim müzik öğretmeni olmak. Hayalim buydu ve bunu başarmak istiyorum. Ben de küçük bireylere yol göstermek, Onlara ışık olmak, Onları teşvik etmek yeteneklerini göstermek istiyorum. Küçük yaştan itibaren hep bunu söyledim ve hala daha söylemeye devam ediyorum.  Belki de öğretmenim sayesinde bunu kendime meslek edinmiş olabilirim. Onun bana yaptığı bütün çabaları, arzuyu, isteği belki ben de başka bir nesile aktarabilirim. 

Harika bir sesin var, müzik aleti de çalıyorsun. Ayrıca küçük büyük fark etmeden bir yerlerde sahne aldın mı?

Korolarda koristlik ve solistlik yaptım. Onun haricinde başka yerlerde sahne almadım. Sadece arkadaşlarımla oturduğum bir kafede canlı müziği beğenmeyen arkadaşlarım “al şu mikrofonu da bir şarkı söyle.” dediklerinde çevredeki insanları hiç görmeden mikrofonu alıp şarkı söylemişliğim vardır. 

Kulağa çok eğlenceli geliyor. Daha önce bir ünlü ile çalışma fırsatın oldu mu? Kimlerle çalışmak isterdin?

Maalesef olmadı. Elimden tutan birinin yada birilerinin olmasını tabi ki de çok isterim. Ben sanatını icra eden insanları asla ayıramam. Bir şarkı kulağıma güzel geliyorsa dinlerim. O yüzden kimle çalışmak isterdin sorusu benim için biraz zor oldu. Ses tonunu ya da yorumunu beğendiğim bir sürü sanatçı var.  Arasından seçemiyorum.

Umuyorum ki çok geniş olan sanatçı kitlemizden mutlaka sana ulaşacak olanlar vardır. Hatta ulaşmalarını kolaylaştırmak için buraya instagram adresini de bırakalım.

Amatör sanatçıları sizlere tanıttığım bu blogda sizler de yer almak istiyorsanız bana ulaşın okurlarım. Bir röportaj bir mesaj kadar uzağınızda…

Sevgili okurlarım bu ses iyi mi derseniz, kesinlikle bu ses iyi.

Yazan:

Mervegül KOCAKOÇ

Hitit Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencisi olan Mervegül Kocakoç aslen Ordu ili Çaybaşı ilçesindendir.