Sevgili okurlarım fazla söze gerek yok. Sizi gitarın kraliçesi ile tanıştıracağım;

Merhaba sevgili Rabia, okurlarıma kendini tanıtır mısın?

Merhaba ben Rabia Akbıyıkoğlu, Burdur’un Bucak ilçesine doğdum ve büyüdüm. İstanbul Medipol Üniversitesi İlköğretim Matematik bölümü 1. Sınıf öğrencisiyim ve 20 yaşındayım. Ben her zaman çok hareketli bir çocuk olduğum için ilkokul ve ortaokulda çeşitli spor dallarında okul takımlarında oynadım ve ailem de her zaman bana spor konusunda destek oldular fakat küçük bir ilçede yaşadığımız için ve imkanlar kısıtlı olduğu için çok fazla ilerleyemedim. Rock müziğe ilgim daha 10 yaşında başlamıştı fakat gitar çalmaya 14 yaşında ablamın kullanmadığı klasik gitarıyla internetten sevdiğim şarkıların çalınışını öğrenerek başlamıştım. Liseye geçtiğim zamanlarda elektro gitara ilgim artmaya başladı fakat küçük bir yerde yaşadığım için tepki göreceğim konusunda tereddüt ediyordum ama ailem ve arkadaşlarımdan her zaman destek aldım. İlk elektro gitarımı da devletten aldığım başarı bursumu biriktirip aldım ve bu şekilde elektro gitar maceram başlamış oldu.

Müzik aleti tercihin neden gitar oldu?

10 yaşından beri Linkin Park grubunu dinlemeyi çok seviyorum; rock ve metal müzik benim karakterime de uyumlu olduğu için tercihim elektro gitar oldu. Elektro gitarın yanında akustik gitar, ney, bağlama ve piyano da çalıyorum.

Gelecek planların nelerdir? Gelecekteki seni tanıyalım.

Geleceğe dair ilk planım iyi bir insan olmak, iyi bir öğretmen olup iyi insanlar yetiştirmek. Müzik konusunda da kendi grubumu kurup şarkılar çıkarmak ve sosyal medyada içerik üretmeye devam etmeyi düşünüyorum.

Gitarist özelliğinin yanında şarkı da söylüyorsun. Bu durum sana ne hissettiriyor? Müzik ile ilgilenmek seni hangi duygular içerisine bırakıyor?

Şarkı söylemek her ne kadar ön planda olmasa da bazen duygularıma tercüman olabiliyor ama tabi ki elektro gitar çalmak kadar etkili değil benim için. Elektro gitar çalmak, müzik dinlemek ve müzik yapmak benim için bazen bir kaçış yolu bazen dert ortağı bazense bir haykırış olabiliyor.

Beraber çalışma fırsatı yakaladığın herhangi bir ünlü oldu mu? Kimlerle çalışmak isterdin?

Henüz çalışma fırsatım olmadı ama sosyal medya platformlarında çoğu ünlü sanatçı ve gitarist tarafından tanınıyor olmak mutluluk verici. Çalışma fırsatım olsaydı eğer Sena Şener, Şebnem Ferah gibi başarılı Türk kadın sanatçılarla çalışmayı çok isterim.

Aranızda Rabia’nın gitar performansını dinlemek isteyenler olacaktır. Buraya kendisini youtube ve instagram adreslerini bırakıyorum.

BİR RÖPORTAJ BİR MESAJ KADAR UZAĞINIZDA SEVGİLİ GENÇ YETENEKLERİM!

Eee sevgili Rabia’nın gitar performansını dinlemeyelim mi?

Yazan:

Mervegül KOCAKOÇ

Hitit Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencisi olan Mervegül Kocakoç aslen Ordu ili Çaybaşı ilçesindendir.