Yine bir buiyimi ve yine bir genç yetenek röportajımı okuyorsunuz sevgili okurlarım. Sizleri bugün sevgili Yaprak ile tanıştırmak istiyorum. Müzisyenliğinin dışında samimi ve içten bulduğum bir arkadaşımız.

Merhaba, kendini okurlarıma tanıtır mısın? Nerelisin, kaç yaşındasın? Nasıl birisin?

Merhaba! Ben Yaprak Tuana CAMKIRAN, 21 yaşındayım. Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Flüt bölümünde okuyorum. Aslen göçmen, doğma büyüme İzmirliyim. Fazlasıyla inat ve dediğim dedik ama bir o kadar da sağduyulu ve sakin bir yapı sahibiyim. İkisi de hem en sevdiğim, hem de en zorluk çektiğim huylarımdır. Öte yandan, okurken çalışanlardanım. Müzik okullarında flüt ve piyano öğretmenliği yapıyorum. Öğrenmenin yanında öğretmenin de hazzını aldığım andan beri vazgeçilmezim oldu. 🙂 

Ne zamandır müzikle ilgilendiğini merak ediyorum ve bu işi profesyonel hale getirmek istiyor musun?

Müziğe ilgim, ve ilgilenmeye başladığım yaşım farklı. 1- 2 aylıkmışım. Evde sadece müzik kanalları açık olurmuş, kapattıkları anda basarmışım yaygarayı 🙂 1-1,5 yaşlarındayken dayımın hint davullarının başına geçip gülerek vururmuşum. O zamandan ailem müziğe ilgimin olabileceğini düşünmüş hep. İlgilenmeye başladığım yaş ise 12’dir. Ortaokul birinci sınıftayken müzik öğretmenime aşırı hayrandım. Bana mezun olduğum Işılay Saygın Güzel Sanatlar Lisesi’nden bahsettiğinde “Ben bu okula gideceğim.” Dediğimi hatırlıyorum. Mesleğime karar vermediğim çocukluk yaşlarımda çocuk korolarında koristlik yaptım. Lisede okuduğum yıllarda da okul korosu koristiydim. Birçok yurtiçi ve yurtdışı festivallerde yer aldım. Şu anda Trt İzmir Radyosu Çoksesli Gençlik Korosu’nda 5 yıldır koristlik yapıyorum. Tek başına şarkı söylemenin yanında polifonik şekilde şarkı söylemenin de çok güzel yanı ve olumlu etkileri var mesleğimde. Müzikle ilgilenmeye başladığım ilk andan itibaren bu işi profesyonel olarak yapmak için çalıştım. Bu meslekten başka bir meslek yapamayacağımı biliyorum. İnsanoğlu, kendini bilmesi mühim. :)) 

İlk videonu izleyince kendi kendime ‘ ne kadar içten, ne kadar hissederek söylüyor.’ demiştim. Bizlere Şarkı söylerken hissettiklerini gösteriyorsun ama ben bir de kelimelere yansıtmak istiyorum. Şarkı söylemek sana ne hissettiriyor?

Şarkı söylemek benim için, kendime bile açıklamaya korkup, çekindiğim şeyleri açıklama yolu aslında. Hayatın hepimize getirdiği zorluklar ve sabır göstermemiz gereken bir mücadelesi var. Herkesin bir rahatlama, kendini bulma noktası vardır. Şarkı söylemek benim için tam da bu nokta. 🙂 Bu kadar hissederek söylüyor olmamın bir diğer sebebi de gerçekten bu işe aşık olmamla kaynaklı diye düşünüyorum.

Gerçekten harika hisler bunlar. İnan bana videolarını izleyenler bu hislerini kolayca anlayabiliyorlar. Evet, yeteneğinin farkına varmanı sağlayan biri ya da birileri var mıydı?

Evet var. Ses konusunda değil ama enstrüman konusunda bir öncüm, bugünlere gelmemi sağlamış, hedef koymayı öğretmiş bir öğretmenim var. Lisedeki flüt öğretmenim. 🙂 Ses konusunda çevremden çok iyi geri dönüşler aldım, liseden mezun olduğum yaz bir kafede canlı müzik yapmaya başladım ve benim piyasadaki ilk sahne deneyimim olmuştu. Hem gitarcım, hem de abim olan patronumla çok güzel bir uyum tutturduk ve pandemi olana kadar birlikte çok güzel işlere imza attık. Ses konusunda kendimi geliştirmemde aldığım sahneler başrol oynuyor. Pandemi sebebiyle devam edemediğim sahnelere geri dönene kadar kendi kendime piyano başında, ya da karaoke şeklinde şarkılar söylemeye ve kendimce paylaşımlar yapmaya başladım. Sonucunda çevremde çok olumlu bir kitle oluştuğunu fark ettiğimde “neden olmasın?” diye daha sık video çekmeye başladım ve beraberinde gerçekten beni çok rahatlattığını fark ettim. Böylelikle bir değil, birçok hedefim olmuş oldu. 🙂

Bir sanatçıyla çalışma fırsatın oldu mu? Kimlerle çalışmak isterdin?

Bölümüm gereği klasik müzik alanında profesyonelleşmiş Türk ve yabancı Flüt virtüözleriyle çalışma fırsatı yakaladım. Ses konusunda biriyle çalışma fırsatım olmadı. Kimlerle çalışmak isterdin sorusuna gelirsek, bu soru gerçekten çok zor bir soru. Yorumunu ve yaptığı müziği çok beğendiğim birçok sanatçı var. Keşke hepsiyle çalışma şansım olsa. 🙂

Harika bir hikaye! Okurken ve yazarken keyif aldığım bir röportaj oldu. Seni tanımama fırsat verdiğin, bu keyifli sohbet için teşekkür ediyorum Yaprak Tuana.

Sevgili okurlarım sizlerde merak uyandıran bu genç yeteneğimizin sesini dinlemek istediğinize eminim. Sizlere sevgili Yaprak’ın instagram adresini bırakıyorum. Seve seve dinleyin!

Sevgili genç yetenekler bir röportaj bir mesaj kadar uzağınızda. Ulaşın bana! Instagram, twitter

Bu ses iyi mi derseniz dostlarım, bu ses müthiş!

Yazan:

Mervegül KOCAKOÇ

Hitit Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencisi olan Mervegül Kocakoç aslen Ordu ili Çaybaşı ilçesindendir.