Merhaba dostlar!

     Dünyada bildiğiniz üzere olumsuz bir İslam algısı oluşmuş durumda ne yazık ki. Ben de dedim ki kendime; “ne oturuyorsun öyle? Kalk sor çevrene, Müslüman olmayanlara, İslam hakkında ne düşünüyorlarmış ve neden bu şekilde düşünüyorlarmış.

     Bunun hakkında küçük çaplı bir araştırma yaptım ancak araştırmamı sizlere sunmadan şunu belirtmek isterim; Burada görüşlerini bildiren kişiler bir bütünü temsil etmemekte ve genele hitap etmemektedir. Şahıslar yalnızca kendi fikirlerini bana sunmuştur.

     Uyarımı da yaptıktan sonra sizlere raporumu sunmaya hazırım.

     Bildiğiniz üzere dünyada İslama ve başörtüsüne karşı nedendir bilinmez bir tepki var. Burada gayrimüslim arkadaşlarıma sorular sorarak cevap aradım. Onlara “İslam ve başörtüsü hakkında ne düşünüyorsun? Ve başörtülü kadınlardan korkuyor musun?” Dedim. Daha önce böyle bir soru duymamış olacaklar ki bu soru karşısında şaşırdılar.

     Fransa’dan Florent bana Türkiye’de bir başörtülü kadınla muhabbet ettiğini ve dertlerinin, korkularının aynı olduğunu aslında birbirlerinden farklı olmadıklarını söyledi. “Başörtülü kadınlardan korkuyor musun?” dediğimde adeta kahkaha attı ve “hayır” dedi. Eğer korksaydım seninle konuşmazdım😊 Onların ve bizim birbirimizden hiç farkımız yok. Fransa’da da çok sayıda başörtülü kadın var.” Diyerek sağ olsun kısa röportajıma katıldı. Arkadaş canlısı biri olduğunu söyleyebilirim. Fransa’ya selamlar!

     Sri Lanka’dan bir arkadaş ise “ Pek çoğumuz, benim gibi, neredeyse hepinizin terörist olduğunuzu gösteren Amerikan filmleriyle biçimlendirildik. Bizi sizden korkutan ana sebeplerden biri de bu, dolayısıyla sizden hoşlanmıyoruz. Bir diğeri, daha az önemli olan din meselesidir, sahip olduğumuz bilgi, ailede kimsenin başka bir dine geçmesine karar veremeyeceğidir, lanetli veya daha kötüsü ve dahası, Allah’ın isteği olduğunu iddia ederek herkesi öldürebileceğidir. Bu benim kişisel cevabım değil, sorduğun sorunun genel cevabıdır. Öte yandan senin hakkında sevdiğim şeylerden biri de Allah’a bağlılığın.” Ne yazık ki burada pek olumlu düşünce göremiyoruz. Bize çevreden gördüğü fikirleri yansıtan arkadaş, islam hakkında yanlış fikirleri sahip ve bunu izlenilen filmlere bağlıyor. Sri Lanka’ya selamlar. 😊

     Kolombiya’dan Edward ise bu konuda “İslam hakkında büyük bir yanılgı var. Müslümanlar genelde pasifist insanlardır. Onlar çok ruhani. Başörtüsü konusunda her kadının başörtüsü takmakta özgür olduğunu düşünüyorum. Bu alçakgönüllülüğün bir işareti ve insanlar buna saygı duymalı.” Diyerek bana fikirlerini bildirdi. Teşekkürier Edward. Kolombiya’ya selamlar.

     Sri Lanka’dan Nilupul ise İslam adı altında katı kuralları olan ülkelerden bahsetti ve kadınların bu konuda özgür olması gerektiğini savundu. Okulunda tanımış olduğu başörtülü kadınlara “bunu takma istiyor musun?” diye sorduğunda; “hayır fakat inançlarımız ve yasalarımız buna izin vermiyor. Diğer kızlar gibi olmak istiyoruz.” dediklerini söyledi. Ve şunları ekledi; “başörtüsü taktığını görüyorum ancak bunun sana uygun olmadığını söyleyemem. Bir sebebin var ve o yüzden takıyorsun değil mi? Kadınların başörtüsü takması bir sorun değil ama bırakın kendi kararlarını versinler. Benim fikrim şu; başörtüsü takmak ülkeye ve kanuna göre değişir.” Nilpul daha özgürlükçü bir anlayış olmasını ve kimsnin bu konuda zorlanmaması gerektiğini savunuyor. Zorla kadınları örtmek islama zarar veriyor mu? Sorusunun cevabı belki de budur. Nilupul böyle düşünmemiş fakat bu katı kurallar islama karşı olumsuz etki oluşturabilir ve ‘müslüman kadınlar gayrimüslim kadınlara özeniyor’ algısı meydana çıkarabilir. Sri Lanka’ya selamlar.

Taylandlı Bam ise “Müslüman olmadığım için başörtüsü takan Müslüman kadınların eşsiz ve güzel olduğunu ve bedenlerini başkalarına göstermemek için temiz ve düzenli olduğunu düşünüyorum. Başörtülü kadınları seviyorum.” Dedi. Teşekkürler Bam. Tayland’a selamlar.

Jordi ise “ Bence pek çok farklı ve kültürel konuları olan çok havalı bir din ama sahip olduğunuz yasaklar hoşuma gitmiyor. Alkol gibi.” Teşekkürler Jordi.

     Gördüğünüz gibi islam hakkında pek olumsuz görüşü olan insana denk gelmedim. Olumsuz görüşlerin sebebini küçüklükten beri izledikleri islam karşıtı filmler olduklarını düşünüyorlar. Dünya üzerinde bizlere ne yazık ki terörist tabiri ile tanımlayanlar da var. Görüyorum ki onların daha öğrenecekleri çok şey var. Bunun dışında olumlu duygular ile karşılaşan insanlar da var. Katılımcılarımı bilerek yurt dışından seçtim. Bizler islama yakınız, göz aşinalığımız var. Bu durum onlarda bu şekilde değil. Bütün katılımcılarıma teşekkür ediyorum ve şunu da eklemem lazım; sen çok fazla Amerikan filmi izliyon haa! 😊

Yazan:

Mervegül KOCAKOÇ

Hitit Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencisi olan Mervegül Kocakoç aslen Ordu ili Çaybaşı ilçesindendir.