GAMETOFOBİ NEDİR? EVLENMEKTEN KORKUYORUM!

Son zamanlarda özellikle gençlerin birçoğunda olmasına rağmen kimsenin farkına varmadığı bir fobi türüdür Gametofobi.

GAMETOFOBİ NEDİR? EVLENMEKTEN KORKUYORUM!

Gametofobi yani evlenme korkusu, bağlanmaktan korkmak nedir? Evlenmekten kaçınmanın nedenleri nelerdir? bu yazımızda inceleyeceğiz.

Gametofobi Nedir?

Gametofobi evlilik korkusu anlamına gelmektedir. Çoğunlukla erkeklerde görülen gametofobi ikili ilişkilerde oldukça büyük bir sorun olabilmektedir. Bu fobiye sahip kişiler yalnız yaşamaktan zevk alır ve ilişkilerini yalnız yaşayan bekarlar arasından seçerler.

Fobiler sosyal hayatlarımızı oldukça negatif yönde etkileyebilmektedir. Evlilik fobisi olan kişilerin hayatlarında iyi giden ilişkileri olsa dahi evlilik düşünceleri onları çıkmaza sokarak ilişkilerine zarar verebilmektedir.

Gametofobiye Neden Olan Etkenler:

Kişinin ebeveynleri arasında mutlu bir evlilik olmaması, ebeveynlerin sürekli kavga etmesi çocuklara evliliğin olumsuz yanlarını aşılamakta ve gametofobiye neden olmaktadır. Bu sebeple kişi evlilik fikrinden tedirgin olur. Bu tedirginliğe eklenen çocuk sorumluluğu gametofobi düzeyini artırmaktadır. Ayrıca kişinin geçmiş olumsuz ilişkileri de gametofobiye etken olabilmektedir.

Evlilik kimilerinin en büyülü hayali kimilerinin ise korkulu rüyasıdır. Evliliğin korkulu rüya olma sebeplerinden biri ise kişilerin evliliği hayatlarını kısıtlayıcı bir faktör olarak görmeleridir. Evlenince bekarlıktaki hayatlarında oldukları kadar özgür olamayacaklarını, daha fazla sorumluluk almaları gerektikleri, ev geçindirmek ve ev işlerine katkı sağlamak gibi durumların onları rahatsız edeceklerini düşünmektedirler.

Boşanma korkusu ve aşkın biteceği korkusu da gametofobi etkenlerindendir.

Gametofobi Nasıl Tedavi Edilir?

Kesin bir tedavisi henüz olmamakla birlikte kişinin özgüven seviyesinin artırılması gerekmektedir. Uzmanlar psikolojik desteğin şart olduğunu belirtiyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.