Fındık Yevmiyeleri Belli Oldu!

2024 yılı fındık sezonu yaklaşırken işçilere verilecek olan yevmiyeler de netleşmeye başladı. Bu seneki yevmiyeler dudak uçuklatacak. Fındık bahçesi sahipleri, şimdiden işçiler ile anlaşma sağlama telaşına düştü bile. Peki, Ordu fındık yevmiyesi ne kadar? İşte detaylar…

23.06.2024
1.269
Fındık Yevmiyeleri Belli Oldu!

Ordu başta olmak üzere Karadeniz genelinde Ağustos ayında bahçeye girecek olan üreticiler, işçi yevmiyelerini ne olacağını merakla beklerken çeşitli ücret fısıltıları piyasada dolaşmaya başladı.

Henüz fındıkta taban fiyat belli değilken fındık işçisi gündelikleri ise bin 200 liradan kapı açıyor, bin 500 TL’ye kadar çıkabiliyor.
Yabancı fındık işçilerinin ise günlük yevmiyesi 800 liradan başlayarak bin lira seviyelerinde olacağı tahmin ediliyor.

Fındık yevmiyelerine ilişkin henüz resmi kurumlardan net bir açıklama gelmezken yine bu ücretlerin piyasa koşullarında bin 250 tl dolaylarında olması bekleniliyor.

FINDIK FİYATI KAÇ TL?

2024 yılı fındık sezonunda üretici ettiği masrafı karşılamak istiyor. Bu bağlamda yeni hasat fındığın kilogram başına en az 200 TL bandında seyretmesi bekleniyor. Yeni sezona gidilen şu süreçte Ordu’da fındık ortalama 115 TL dolaylarında alıcı buluyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.