Edimsel (Operant) Koşullanma Teorisi Nedir?

Edimsel  (Operant) Koşullanma Teorisi Nedir?

Bir davranışı öğretmek, pekiştirmek için öğrenme prensiplerini temel alan bir kavramdır.

Edimsel koşullanmanın temelinde ödül ve ceza sistemi yer alır. Organizmada (insan veya hayvan olabilir) edimsel yani kendiliğinden ortaya çıkan bir davranışın uygun uyarıcılar ile pekiştirilmesine veya yok edilmesine Edimsel koşullanma veya operant koşullanma denir.

Skinner edimsel koşullanma“Skinner kutusu” deneyinde göstermiştir.

Deneyde, aç bırakılan bir fare, düzeneği önceden hazırlanmış deney kutusuna bırakılır. Deney kutusunda, istenildiğinde yakılabilen ışık, dokunulduğunda kutuya peynir düşüren bir manivela ve ayrıca kutunun tabanında elektrik şoku düzeneği vardır. Fare kutunun içinde dolaşırken “tesadüfen” manivelaya dokunur ve bunun üzerine kutuya bir parça peynir düşer. Birkaç benzer davranıştan sonra farenin kafes içindeki dolaşma alanı daha çok manivelanın olduğu bölgede yoğunlaşır. Daha sonra fare manivela ile peynir arasında bağlantıyı kurarak, istediği zaman peynire ulaşmayı öğrenir. (1)

Skinner Box

Çocuklar cinsel kimliklerini edimsel (operant) koşullanma sayesinde kazanırlar. Çocuklar kendi cinsiyet rollerini uygun olmayan davranışlar sergilediğinde ebeveynlerinin eleştirisine, cezasına, görmezlikten gelmesine maruz kalırlar. Böylece çocuklar yaptıkları davranışların kendilerine uygun olmadığını görerek o davranışı söndürürler. Aynı şekilde çocuklar hoş, kendilerine uygun davranışlar sergilediğinde hu davranış ödüllendirilerek pekiştirilir.

1- Edimsel (Operant) Koşullanma – SKİNNER (eksiegitim.blogspot.com)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.