DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU (DEHB)

Adını çok sık duyduğumuz bir bozukluktan bahsedeceğiz: Dikkat eksikiliği ve hiperaktivite bozukluğu

DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU (DEHB)

Özellikle erken çocuklukta kendini belli eden dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu bireyin eğitim, iş ve günlük hayatında türlü olumsuzluklara neden olur. Bu kişiler bir duruma dikkatini veremez, dikkati çabuk dağılır ve çok hareketlilerdir. En küçük bir ayrıntı dahi kişinin dikkatini dağıtabilir (öğretmenin tokası). Kişiler oldukça hareketli ve konuşkandırlar. Oturamaz, kısa süreli dahi olsa bir noktaya odaklanamazlar.

DEHB genel olarak çocuklarda görünse de yetişkenlerde de görülebilmektedir. DEHB farklı yaşlarda farklı belirtiler ile karşımıza çıkabilmektedir. Örneğin çocuklukta yaşanan bu bozuklukta dalgınlık ve unutkanlık baş gösterirken yetişkinlikte sıkılganlık, yerinde duramamazlık görülmektedir. DEHB çocuklukta tedavi edilmediği takdirde yetişkinlikte de etkilerini gösterecektir.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Belirtileri Neler?

 • Zaman yönetimi yapamama
 • Stresli davranma ve yönetememe
 • Bacakları sallamak
 • Duygusal iniş ve çıkışlar
 • Öfke kontrolü sorunu
 • Çok fazla uyumak
 • Yerinde duramamak, aşırı hareketlilik
 • Aşırı konuşmak
 • Aynı anda bir çok işlerle ilgilen fakat işlerini bitirememe
 • Dikkat dağınıklığı
 • Sıkılganlık
 • Unutkanlık

Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğunun Yaşama Etkisi

Bu bireyler özellikle okul dönemlerinde oldukça zorluk çekerler. Bu zorluklar arasında sınıf arkadaşlarını rahatsız etmek, düzen bozmak, anlaşılmamak, ders dinleyememek vardır. Derslere karşı uyumsuz davranış sergilerler. İş hayatlarında aynı anda bir kaç iş yapmak isteyecekler fakat çabuk sıkılırlar ve hiç birinin sonunu getiremezler. Bu sebeple kişiye iş yükü biner. Sosyal ortamlarda ise aranan insanlardır.

Bu bireyler iyi bir dinleyici değillerdir ve konuşurken konudan konuya atlarlar. Araç kullanmak gibi dikkat gerektiren işler bu bireylere uygun değildir. Aile içi sohbet fazla yoktur. Bu kişilerin aile hayatları karmaşıktır, birlikte uzun süre yemek yiyemezler, hemen bitirip kalkmak isterler.

DEHB’nin Tedavisi

Tedavide genellikle psikolojik testler ve bazı görüntüleme yöntemleri kullanılır. Hastalığın fizyolojik bir nedeni olup olmadığı araştırılır. Birey her zamanki gibi tedavis sürecinden de çabuk sıkılır. Bireyin tedaviyi sonlandırmak istemesi karşısında doktor ve yakınları bireyi ikna etmelidir. Bu nedenle genellikle çözüm odaklı davranan bilişsel davranışçı terapi kullanılır. Bunun yanında dikkati, hafızayı, sabır göstermeyi güçlendirici yöntemlerde kullanılır. Bu tedaviler hem çocukluk hem de yetişkinlik dönemindeki hastaların hepsinde kullanılabilir.

DEHB’li kişilere tedavi sürecinde hastalığa yol açan bir olay veya durum yaşayıp yaşamadığı sorulur. Bu durum açıklanmaya çalışılır. Hastayla beraber birlikte yaşadığı diğer kişilerde tedavi sürecine dahil edilir. Doktor- hasta- yakın- üçgeniyle birlikte tedavi süreci devam eder. Tüm bu tedavi süreçleriyle beraber bireyin yaşamını sağlıklı bir şekilde geçirdiği gözlenmiştir. Tanı ne kadar çabuk konursa hastalık o kadar çabuk atlatılır.” (1)

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu nedir Belirtileri Tedavisi – (saglikhaberleri.com)

(DEHB) Nedenleri ve Risk Faktörleri

“Bilim insanları, DEHB olan bir kişinin belirtilerini yönetmek ve azaltmak için daha iyi yollar bulmak amacıyla nedenleri ve risk faktörlerini inceliyorlar. DEHB’nin nedenleri ve risk faktörleri bilinmemektedir, ancak mevcut araştırmalar genetik faktörlerin önemli bir rol oynadığını göstermektedir.

Genetiğe ek olarak, bilim insanları aşağıdakileri de içeren diğer olası nedenleri ve risk faktörlerini inceliyorlar:

 • Beyin hasarı
 • Hamilelik sırasında veya genç yaşta zararlı kimyasallara maruz kalma
 • Hamilelik sırasında alkol ve tütün kullanımı
 • Erken doğum
 • Düşük doğum ağırlığı

Araştırma, DEHB’nin çok fazla şeker yemekten, çok fazla televizyon izlemekten, yoksulluk veya aile kaosu gibi sosyal ve çevresel faktörlerden kaynaklandığına dair yaygın olarak kabul gören görüşleri desteklememektedir.

Elbette, bunlar da dahil olmak üzere birçok şey, özellikle bazı insanlarda semptomları daha da kötüleştirebilir. Ancak kanıtlar bunların DEHB’nin ana nedenleri oldukları sonucuna varacak kadar güçlü değildir.”

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) Nedir? – Medikal Rehber

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.