Kısaca bir bedende birden çok zihin olarak tanımlanabilir. Kişi zihninde birden çok, farklı karakter barındırır. Bu karakterlerin yaşları,cinsiyetleri,isimleri gibi özellikleri faklılık gösterebilir.

Bir çok filme,kitaplara konu olan çoklu kişilik bozukluğunun belirtilerine bakalım;

● Farklı kimliklerin varlığı. (Kişi bunun farkında değildir. Her karakter kişinin kendisidir.)

● Anıları unutma,davranışlarda kopukluk. (Arkadaşının evinden ayrılan x karakteri y karakterine büründüğünde arkadaşını unutabilir, y karakterine göre davranışlarını şekillendirebilir.

● Uyku sorunları

● Depresif haller

Diğer adıyla Dissosiyatif Kişilik Bozukluğu(DKB) olarak bilinen çoklu kişilik bozukluğunun nedenleri;

Zorluklarla başa çıkmakta bir zihin bölme stratejisidir. Annesinin bir eşyasını kıran bir çocuk düşünelim. Ebeveynlerinden dayak yememek için suçu başkasına atabilir veya şirin,akıllı görünmek isteyebilir. Bu yol işe yararsa çocuk benzer durumlarda da bu yolu kullanabilir.

Ana nedeni ergenlikten önce yaşanan travmalardır. Cinsel taciz, aile içinde şiddetli geçimsizlik,ebeveynler arası şiddet, ebeveynlerden veya ebeveyn yerini tutan kişilerden şiddet görme,ihtiyaçlarına cevap alamama durumları olabilir.

24 farklı kişiliğe sahip Billy Miligan

Tanı yöntemleri

Belirtiler araştırılarak hastanın öyküsü alınır. Teşhis için bir laboratuvar testi bulunmamaktadır.

Tedavi Yöntemleri

● Psikoterapi (danışmanlık)

● İlaç tedavisi ( antidepresan, atak önleyici ve dengeleyici ilaçlar, anti-psikotikler)

Bana sorarsanız okurlarım bu bir bozukluk haricinde bir yetenektir. Ancak herkesin sahip olamayacağı ve sahip olmak istemeyeceği bir yetenek.

Yazan:

Mervegül KOCAKOÇ

Hitit Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencisi olan Mervegül Kocakoç aslen Ordu ili Çaybaşı ilçesindendir.