Merhaba okurlarım;

Evet, doğru okudunuz. Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü değil. Peki neden?

Özel günlerde sevdiklerimizi yanımıza alırız, yemek yeriz, hediyeleşiriz, değerli olduklarını hissettiririz. Babalar gününde canımız babalarımıza hediyeler alırız, öper, koklarız. Sevgililer gününde güzel sözler söyleyerek onlara ne kadar değerli olduklarını ve sevildiklerini hissettiririz. Kalpli balonlar, yumuşacık ayılar, havalı saatler havalarda uçuşur. Tek taş yüzükler, pahalı kol düğmeleri daha neler neler… Daha sayamayacağım onlarca özel gün var takvimimizde. Yıldönümleri, doğum günleri, anneler günü… Peki kadınlar günü? Kadınlar gününde yemek tuzlu diye kaç kadın öldürülecek? Boşanmak istediği kocası, ayrılmak istediği sevgilisi tarafından kaç kadın sokak ortasında öldüresiye dayak yiyecek? Bu akşam kaç kadın cinayeti, kadına şiddet haberi alacağız? Kaç kadın kendi kanını kullanarak yere katilinin adını yazacak ve hatta kurtulduğunu düşünecek? Şiddetten kurtulmanın tek yolü ölüm mü? Kaç kadın evlatlarının gözleri önünde saldırıya uğrayacak? Sizin kulaklarınızdan eksiliyor mu küçük bir anne kuzusunun “anne lütfen ölme!” diye haykırışları. Hala canımızı yakmıyor mu otobüse binen güzeller güzeli bir kadının duymadığımız çığlıkları? Ve hala yüreğimizi delmiyor mu masumca evine dönen bir kadının yoldan geçen biri tarafından evinin önünde kalbinden bıçaklanması? Daha dün, 7 Mart 2021’de, bir kadın çocuğunun önünde, sokak ortasında darp edildi, daha dün bir kadın çocuğunun önünde boğazından bıçaklandı. Daha dün daha neler neler… Bunlar dinmedikçe ve biz acaba bugün kaç kadın öldürüldü diye düşünmek zorunda kalmadığımızda, işte o gün kadınlar günümüz kutlu olacak!

Sizinle biraz sayısal veriler paylaşmak istiyorum. İlk olarak 2020 ve 2021 ocak ayı verileri:

2020 Ocak Raporu

Ocak Ayında 27 Kadın Cinayeti, 7 Şüpheli Kadın Ölümü  Bu ay 27 Kadın Cinayeti işlenmiş,7 kadın şüpheli bir şekilde ölü bulunmuştur. 22 kadının neden öldürüldüğü bahanesi tespit edilemedi, 5’i boşanmak istemesi, barışma isteğini reddetmesi, arkadaşlık isteğini reddetmesi gibi kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldü. Kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe;  adil yargılama yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam ediyor. ( KAYNAK )

2021 Ocak Raporu

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Ocak 2021 raporunu açıkladı. Raporda, Ocak ayında erkekler tarafından 23 kadının öldürüldüğü, 14 kadının ise şüpheli şekilde ölü bulunduğu belirtildi. ( KAYNAK )

Şimdi 2020 ve 2021 şubat ayı verileri:

2020 Şubat Raporu

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 2020 şubat ayına ilişkin raporu yayınladı. Platformun açık kaynaklardan derlediği bilgilere göre, şubat ayında 22 kadın öldürüldü.12 kadının ölümü ise şüpheli. (KAYNAK )

2021 Şubat Raporu

Bianet’in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre; erkekler Şubat’ta en az 33 kadını öldürdü, 12  kadına tecavüz etti.

Şubat 2021‘de en az 14 kadının ölümü basına şüpheli olarak yansıdı. (KAYNAK)

Ve 2020 mart ayı verileri:

Bu ay 29 kadın cinayeti işlenmiş, 9 kadın şüpheli bir şekilde ölü bulunmuştur. Evden çıkmama çağrılarının yapıldığı 11 Mart’tan, 31 Mart’a geçen 20 günlük süreçte ise 21 kadın öldürüldü. 23 kadının neden öldürüldüğü tespit edilemedi, 2’si ekonomik bahaneyle, 4’ü sosyal medya hesabı açmak, boşanmak istemek ya da barışma isteğini reddetmek gibi kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldü. 23 kadının hangi bahaneyle  öldürüldüğünün tespit edilememesi, koronavirüs günlerinde kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin görünmez kılınmasının bir sonucudur. Kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe; adil yargılama yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam ediyor. ( KAYNAK )

Verileri incelediğimizde 2021 yılının başından şu güne kadar neredeyse her gün 1 kadın katledildi. Resmi rakamlara göre…

Yazan:

Mervegül KOCAKOÇ

Hitit Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencisi olan Mervegül Kocakoç aslen Ordu ili Çaybaşı ilçesindendir.