ÇOK ŞAŞIRACAKSINIZ?

Takvimler 1 Nisan’ı gösterdiğine ülkemizde çocuklar başta olmak üzere gencinden yaşlısına herkes birbirine şaka yapar, çeşitli şaka oyuncakları, espriler daha neler neler. Şaka sevmeyenlerin nefret ettiği şakacıların bayıla bayıla beklediği ve hemen hemen herkesin “şaka günü” olarak bildiği bu gün nereden geliyor?

1 Nisan üzerine bir çok fikir mevcut hangisinin doğru olduğunu kestiremiyoruz ancak popüler olan 2 adet fikri sizlere de anlatacağım. Çok şaşıracaksınız!

FRANSA’DA ‘APTALLAR GÜNÜ’

Çoğumuzun tanıdığı Roma İmparatoru Sezar takvimin başlangıç tarihi olarak 1 Ocak tarihini ilan etmiştir ancak halk Sezar’ın ilanına rağmen 16. yüzyılın ortalarına kadar 25 Mart bahar aylarının da başlangıcı olarak kabul edilirdi. 1610 yıl sonra, 1564 yılında Fransa kıralı IX. Charles, takvim başlangıcını tekrardan 1 Ocak tarihine aldı. İletişim olanakları sebebiyle Charles’ın bu ilanı her yere yayılmadı. Bu ilanı duyanlar ise protesto amaçlı eski adetlerine devam etmeyi tercih ettiler. 1 Nisan’ da eğlenceler düzenlediler. Halkın diğer kısmı ise onları “Nisan Aptalları” olarak adlandırdılar. Bu sebeple 1 Nisan artık aptallar günü olarak kabul edildi. Bu günde herkese sürprizler yaptılar, hediyeler verdiler ve asparagas haberler çıkardılar. Yıllar sonra takvimin başlangıcının 1 Ocak olması halk tarafından kabul edilince 1 nisan Fransız kültüründe kutlanmaya devam edildi. Fransa’dan tüm dünyaya 1 nisan şaka günü olarak yayıldı.

FRANSIZLARIN NİSAN BALIĞI KAVRAMI

1 Nisan Aptallar Günü dışında bir de “Nisan Balığı” Fransa’da yılın bu dönemlerinde balık avı yasaktır çünkü bu dönem balıkların üreme zamanına denk gelmektedir. Bu dönemde bazı şakacılar balık avcılarını şakalamak için ırmaklara Nisan Balığı” diye bağırarak çiroz, ringa balıkları atmışlar ve şaka kavramı buradan meydana gelmiştir. Günümüzde ise balık şeklinde çikolatalar, abur cuburlar yenerek ve insanların arkasına gizlice kağıttan yapılmış alıklar yapıştırılarak bu gelenek sürdürülmelidir.

Ülkemizde ise insanlar arasında sevilerek kutlanır 1 Nisan Şaka Günü.

Sizin unutmadığınız şakalanmalarınız nelerdir?

Yazan:

Mervegül KOCAKOÇ

Hitit Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencisi olan Mervegül Kocakoç aslen Ordu ili Çaybaşı ilçesindendir.