Merhaba, çoğu insanın aklında olan bazı soruları yanıtlamaya geldim. Bunlar ne hakkında blog yazılır, ne kadar kazanılır? gibi sorulardı. Hadi başlayalım.

NE HAKKINDA BLOG YAZABİLİRİM?

      Ne hakkında araştırmayı seviyorsanız ve ne ilginizi çekiyorsanız o konu hakkında yazmak size hem zevk verecek, hem araştırmaya yönlendirecek hem de bloğunuzu aramalarda daha önde gösterecektir. Kaliteli yazılar her zaman sevilir. Ben çocuk gelişimi öğrencisiyim. Çocuk gelişimi hakkında ve hem bölümümle alakalı olarak hem de ilgi alanım olarak psikoloji alanında yazmayı tercih ediyorum. Bunun dışında yabancı dil öğrenmeye olan ilgim beni İngilizce ile alakalı yazılar yazmaya yönlendiriyor. Buradan okuyabilirsiniz. Ayrıca daha serbest olan konulu yazılarım da var. Sizlere örnek olarak buraya bırakıyorum keyifle okuyun; Şekersiz Kahve ve Huzur, Hep Yeşil Midir Ağaçlar? , Karadeniz Puslidur . Bu yazılarımda da aklıma gelen kelimeleri düzenliyorum ve kağıda geçiriyorum. Hepsi bu. Aslında hislerimi ‘kelime’ olarak sınırlamak ne kadar doğru olur? Bir tartışmak lazım. Film incelemelerim ve blog hakkında yazılarım da mevcut.

YETENEK GEREKLİ Mİ?

     Basit gibi görünen blog yazma işi görünenin aksine oldukça zordur. İlgilenmek daha da zordur. Yazmayı seviyor olmanız gerekir. Bir işi sevmek ise zordur. Özellikle benim gibi uçan kuştan bile sıkılanlar için. Ancak ortaokul yıllarımdan beri bir şeyler yazardım, o zamanlar beğeni toplardı şuan bilmiyorum. Ne yazık ki hepsi yok oldu. Uzun süreden beri yazmak içimde olan bu yeteneği geliştirdi diyebilirim. Yeteneğim yok, cümle bile kuramam diyenler kendini oyalıyor gibi düşünüyorum. Kısa süreli çalışmalar kısa süreli başarılar getirir. Ancak uzun süreli bir çalışmayla gerçek başarıyı elde edebilirsiniz.

SÜREKLİ YAZI YAZMAK ZORUNDA MIYIM?

Değilsiniz, bırakın ne zaman ilham gelirse o zaman yazın, ne zaman araştırmak isterseniz o zaman araştırma yapın. Aksi halde sadece yazı yazmak için yazmış olacaksınız ve kaliteli içerik çıkmayacak.   

NE KADAR KAZANILIR? AYLIK KAÇ PARA ALIRIM?  

   Tıklanmaya göre değişen kazancınızın makul bir seviyeye ulaşması için sabırlı olmalısınız. Bugün blog kurdum yarın binlerce tl kazanırım diye beklemeyin. İşinizde yavaş yavaş deneyim sahibi oldukça istediğiniz miktarı kazanabileceğinizden eminim. Blog ilgi ister. Kaliteli içerik ve doğru ilgilenme süreciyle işinizi büyütebilirsiniz. Bunun için tabi ki zaman ve emek lazım. Sizlere tavsiyem; para kazanmak için yazı yazmayın. İlgilenin, ağacınız zamanla meyve verecektir. “Ben bu işten para kazanamıyorum ya!” demeyin, sabredin.

Nasıl ama, blog işi iyi mi?

Yazan:

Mervegül KOCAKOÇ

Hitit Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencisi olan Mervegül Kocakoç aslen Ordu ili Çaybaşı ilçesindendir.