BİBLİOTERAPİ’Yİ DUYDUNUZ MU?

BİBLİOTERAPİ’Yİ DUYDUNUZ MU?

Kitap okumayı sevenler buraya!

Okumanın faydalarını biliyoruz.

Zihin sporudur.

Ruhu besler

Genel kültürümüzü artırır.

Hayal gücümüzü geliştirir.

İyi bir ilaçtır.

Neyin ilacı bu?

Eskilerde Türkler hastaları müzik ile tedavi ederlermiş. Aslında bu yöntem geçmiş ile sınırlı kalmayarak hala kullanılmaktadır. Moralin bozuk olduğunda aç müziği! Mutlu olduğunda aç müziği! Bu aslında bilindik bir tedavi yöntemidir. Peki kitap ile tedaviyi (biblioterapi) duydunuz mu?

Biblioterapi yani kitap ile tedavi tıpkı müzik gibi bir kaçış yöntemi.

Kişi okuduğu kitapla kendi duygu dünyasını bütünleştiriyor. Kendi sorunları ile kitap içinde oluşturulan karakterin sorununu karşılaştırıyor, kendi sorununa çözüm arayışına giriyor. Terapi esnasında asıl hedef kişinin kendini tanıması, problemlerinin farkına varması ve çözüm arayışına girmesidir.

“Kitapla terapi, stresli, endişeli, hafif depresif veya panik atak geçirme eğiliminde olan kişiler için, daha iyi sonuç veriyor. Bu gibi sorunlarla mücadele ederken bir taraftan da neler yaşadığımızı analiz etmekte güçlük çekeriz.

Biblioterapiyi kullanan bir terapist, anksiyete ya da panik atak sorunu olan kişiler için, bu durumu yenen kişilerin öyküleri ile ilgili bir kitap ya da kendini bütüncül olarak tanımlayabilmesini sağlayacak yardımcı bir kaynak seçebilir. Ya da yakın zamanda ailede ölüm yaşamış birisi için aynı şeyi deneyimlemiş bir karakterin bulunduğu bir kitap seçilerek tedavi desteklenebilir. Böylelikle, zihin kitaplardaki damıtılmış bilgiyi alarak psikoterapi sürecinde kendi kendine tedavi aracı oluyor.  Psikotik bozukluk ve ağır depresyondan şikayet eden hastalar için biblioterapi etkili bir yöntem değildir.  (kaynak)”

Biblioterapi 3 evrede gerçekleşiyor.

1. Evre: Özdeşleşme ve Yansıtma

Bu evrede kişinin kendi ile kitap karakterini özdeşleştirmesi, sorunlarının benzerliklerini fark etmesi beklenir. Danışman bu konuda kişiye yardımcı olacak açıklamalar yapmalıdır. İsminden de anlayabildiğimiz gibi kişi ilk önce karakter ile kendini özdeşleştirir daha sonra sorunlarını yansıtır. Bu evre başarılı bir şekilde ilerlediği zaman danışman kişiyi duygularını daha net ve daha rahat biçimde ifade edebilmesi için cesaretlendirmelidir.

2. Evre: Arınma (katarsis)

1. evrenin başarı ile sonuçlanması sonrasında 2. evreye geçilir. 1. evrede danışmanın vermiş olduğu etkili cesaret ve güvenle kişi duygularını açığa çıkarmaya başlar. Tedavinin en önemli evresi arınma evresidir çünkü kişi artık danışmanına güvenmiş ve iyileşme evresine geçmek için hazırlanmıştır. Kişi içinde tuttuğu duygulardan sağlıklı bir şekilde arınabilirse 3. evreye ulaşım kolaylaşacaktır.

3. Evre: İçgörü ve Bütünleşme

İlk iki evreyi sağlıklı bir şekilde tamamlayan kişi 3. evreye geçer. Kişi karakteri tanır, sorunlarını yansıtır, duygularını döker ve son aşama olarak karakter ile bütünleşir. Danışmanın da yardımıyla kişi artık iyileşme evresindedir. Kişinin kitapta yaşadıklarını kendi hayatına uygulaması beklenir. Kişi kitap ile kendini bütünleştirdikten sonra kendi sorunlarına bir çözüm yolu arama çabasına girmelidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.